Aprilia Tuono V4

Hmm allright, du anser inte att det är värt dom extra kronorna för Motul då. Det borgar iofs istället för tätare oljebyten. Kanske ska tänka om, och 15W50 istället för 5W40 alltså. :)
Eftersom det är ganska många kronor, och Motul i sig inte gör någon extremt speciell olja så verkligen inte värt de extra kronorna. Det är inte heller livslängden på oljan som är ett problem vid normala intervaller och OKQ8 behöver inte bytas oftare än Motul eller vad man nu gillar för smak. Jag körde iofs bana med tätare oljebyten (enligt intervall).

Viskositeten är en annan femma, jag körde Eni 5w50 vid ett par byten utan att jag märkte någon skillnad. Borde jag ju inte heller iofs. Är 40 rek så kör på det vid allra minsta osäkerhet! Snok har ju en poäng där också samtidigt som man bör fundera på vilka temperaturer man utsätter motorn för.
 
Last edited:
Höörrnii, nån som är på jakt efter en bättre bakdämpare till sin tV4?
Eller öhlins styrdämpare, bakram, bromsok, ram.. Ska handla av en toktrevlig typ från UK, så fler som ska ha prylar, blir mindre frakt och mer förhandlingsläge :)
 
Såg den också nu. Men lär väl dra iväg till närmare vad den är värd iaf? Ska bli spännande att se imorgon kväll :-)

Slutade på 112500:- + inropavg på 3100:- får man nog anse vara ett rimligt men ej toppenpris för endera säljare eller köpare.
Jag klev av då jag ev har en Factory på G.....vi får se.
 
Dan (Toohomo) är grym att ha att göra med, köpte kylarskydd i customfärg utav honom. Väldigt kunnig och hjälpsam på forumet också, verkar va en skön kille. En jävel på att köra med :Bugar
 
Hallå där!

Tänkte höra om någon har något tips på tail tidy till en RSV4 2014? Antar att samma grejer passar både på Tuono och RSV4?
Det jag är ute efter är då skylthållare + bakblinkers. Gärna så enkelt som möjligt att montera, då jag inte har så där jättemycket verktyg att tillgå. Typ fasta nycklar och skruvmejsel som finns.

Tack på förhand :)

Jonas
 
Fiffan!!!
Kör han inte ens på slicks eller är det mina ögon som spökar?
 
Hallå där!

Tänkte höra om någon har något tips på tail tidy till en RSV4 2014? Antar att samma grejer passar både på Tuono och RSV4?
Det jag är ute efter är då skylthållare + bakblinkers. Gärna så enkelt som möjligt att montera, då jag inte har så där jättemycket verktyg att tillgå. Typ fasta nycklar och skruvmejsel som finns.

Tack på förhand :)

Jonas
De flesta är nog lätta att montera. Bara att ta nån man själv tycker ser bra ut. Satt en tailtidy på min tuono när jag köpte den. Tyckte dock att den stack ut lite mycket ändå. Så byggde en egen med vinkeljärn.

Tips är väl r&g racings hemsida där dom har en egen modell. Eller kika ebay på vilken som ser bra ut för rätt peng.
 
Höörrnii, nån som är på jakt efter en bättre bakdämpare till sin tV4?
Eller öhlins styrdämpare, bakram, bromsok, ram.. Ska handla av en toktrevlig typ från UK, så fler som ska ha prylar, blir mindre frakt och mer förhandlingsläge :)

Jag kan ta styrdämparen
 
Ser mäktigt ut!
Jag tror bilden kommer från bildcollaget "how to setup a proper lowsider with a TC enabled bike".

Men allvarligt talat, var får han plats med vänsterfoten? I hjulhuset? :va
 
Jag kan ta styrdämparen
Jag och snoken bestämde oss för att beställa saker var för sig ändå. Vi hade inte vägarna förbi varandra på länge och det hade kostat mer att skicka vidare det inom sverige sen.
Så ta ett snack med Dan som säljer grejerna så får du säkert ett schysst pris ändå. Han svarar blixtsnabbt på mailen.
 
Köpte styrdämparen av honom nu. Någon som vet om man behöver något speciellt fäste för att montera den? Öhlins styrdämpare på hoj som har sachs i dagsläget alltså.
 
Nyheter
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Back
Top