Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Trevlig cykel kan jag tänka mig; janpe066. Haft en -04a själv som ju är ganska lik och den trivdes jag alldeles förträffligt på.
Jag har haft samma lilla problem på min nuvarande -09a, att varningsblinkersen betedde sig på samma sätt men det löste sig när jag bytte till Yamaha original led-blinkers. Jag hade andra eftermarknadsblinkers från början och det jag kan tänka mig är att motståndet i dessa inte var rätt och på så vis gjorde något knas. Blinkhastigheten var förvisso korrekt men det kanske blir annorlunda när alla fyra ska blinka samtidigt? Har du originalblinkarna på eller har du bytt?
Plåtbelysningen; det självklara först. Har du kollat att lampan inte har pajat samt att trådarna är inkopplade på rätt sätt? Jag minns inte exakt men på den första plåthållaren jag använde funkade inte belysningen och jag har för mig att jag bara struntade i att koppla in den då jag hade varit tvungen att klippa och löda lite vilket är dumt då originalkopplingarna inte är så dumma att ha kvar. Det finns förvisso adapterkablar att köpa lite varstans.

)
Nåt som bör kollas direkt?Har gett mig på att byta packboxar i framgaffeln på min R6 2008.
Nån som vet om man måste skaffa en fjäderihoptryckare (orkar inte tänka ut ett mer korrekt namn) eller kan fula till det med vad man har hemma?
View attachment 418567
Måste alltså trycka ner det lilla inner-röret för att komma åt en mutter under den stora toppbulten.
(Och ja, jag inser också att det var mycket hög tid att byta den där stackars sen länge uttjänta gaffeloljan...)
Har gett mig på att byta packboxar i framgaffeln på min R6 2008.
Nån som vet om man måste skaffa en fjäderihoptryckare (orkar inte tänka ut ett mer korrekt namn) eller kan fula till det med vad man har hemma?
View attachment 418567
Måste alltså trycka ner det lilla inner-röret för att komma åt en mutter under den stora toppbulten.
(Och ja, jag inser också att det var mycket hög tid att byta den där stackars sen länge uttjänta gaffeloljan...)
Ni som har R6 -09r, skickade Yamaha med ensitscutsen och de små täcklocken när ni köpte dem nya?
Inte med varken 08 eller 10 så det är rejält tveksamt att det skulle vart med 09, möjligen som paket 2010 när de skickade ett stort gäng hyllvärmare till riktigt bra pris.
De är noterade och jag ska definitivt skaffa/tillverka behövliga doningar nästa gång de läcker. Och en riktig verkstadsmanual. I min är det bara enkla schematiska bilder och står "Press down on the spacer with the fork spring compressor. Install the rod holder between the nut and the spacer".... Jaha.
Trist att det inte följer med längre, undrar när det upphörde? När jag köpte -06:an ny fick jag skjutspinnarna i en påse jämte, kul!

Ja, snart kommer R6rna i en kartong ihop med en 5 mm insex: Vassego å skruva!
----
Vilken färgsättning är snyggast, -09 eller -12?
View attachment 419037 View attachment 419038
12:an! Skulle jag köpa ny och köra gata skulle det bli en sån.![]()

|
Márquez obeveklig i Misano
Misano gav Márquez hans fem... |
|
|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |