Honda CB500 Four -71, motorrenovering!?

Man mäter inte upp kamkedjor, man byter dom när spännaren bottnar helt enkelt.
Modigt av dig att öppna en såpass avancerad konstruktion med så ringa kunskaper förresten! Jag hade börjat med nåt billigt kinesiskt skit, bra skolexempel på hur man inte ska bygga, vilka legeringar som suger fett osv också!

Jag skrev iofs "primärkedjan", och undrade hur man mätte upp den. Den saknar som nämnt spännare :confused:

Avancerad? Då verkar jag ha hittat min grej, jag trodde det skulle vara än mer komplext. :Bugar

Någonstans måste man ju börja och med tid och tålamod ser jag inte hur man kan misslyckas faktiskt, framförallt inte med alla hjälp man får här. Vad är det värsta som kan hända liksom.
 
Ja nä, det är ju rätt enkelt.
Inget kan ju gå fel!
Saknar motorn spännare men ska ha en så borde den ju gå att hitta på en sån därninga microfiche.
Värre för såna som mig som knappt kan läsa då!?
 
Typ här nånstans skulle man kunna tänka sig att en spännare skulle sitta. Om det fanns nån..?
http://www.cmsnl.com/honda-cb500-four-k0-european-direct-sales_model14654/partslist/E15.html#results

Aah, jag har kollat runt och även googlat en del. Det verkar inte finnas någon på 500an. Däremot finns den på exempelvis storebrorsan (CB 750-4). Jag finner heller inga infästningar i motorblocket där den hade kunnat sitta. Undra om Honda en gång i tiden tänkte att den aldrig skulle behöva bytas... :va

Jag återkommer med update när jag kommer framåt. Måste beställa primärkedja men ska först se över om något mer behöver bytas, så sparar jag in på fraktkostnaden.
 
Bra jobbat, med mycket logik och ödmjukhet inför uppgiften! Hjärna och eftertanke är grejen!

En sak som många verkar ha missuppfattat: CB 750 och CB 500 har knappt någonting gemensamt; det är väsensskilda konstruktioner! Vi kan ju börja med våtsump/torrsump...
 
Idag har jag renoverat bromshandtaget(bromscylindern). Bytt ut innanmätet och blåst rent allt. Oket är redan klart. Nya packningar, nya belägg, rengjort, slipat och lackat svart.

Dagens arbete.
IMG_8708.JPG

Arbetsbänken.
IMG_8705.jpg

Kärleken.
IMG_8712.jpg

Ps. Mod får gärna flytta tråden till Hojbyggen.
 
Inte hänt så mycket sedan sist, putsat en del på bl.a på generatorkåpan. Har köpt mig en sodabläster vilket underlättar arbetet med rengöring en del. Tänkte ge mig på motorn inom kort, därefter ska den få ny färg.

Just nu väntar jag på renoveringsverkstadens bedömning av cylindrarna och om jag kommer behöva större kolvar. Därefter ska det beställa kolvar (eventuellt) kolvringar och primärkedja.

Idag har jag skruvat lite på en annan hoj. Monterade 2 lysdioder i styrkronan. En för indikation på bromsljus låg bränslevolym och den andra för oljetryck. Blev rätt nöjd faktiskt.

Passade även på att byta motorolja och filter vilket inte varit gjort inför säsongen... :dummer

IMG_8744.jpg

IMG_8749.JPG
 
Last edited:
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top