Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Gjorde en kontroll av ventilspel igår på min 1250 -08.
Hojen har gått 2491 mil, allt såg bra ut och inget att justera
Tog ca 3 timmar.
Gör så, det är nog ingen fara. När det var dags för min 1800-milaservice(?) och därmed ventiljustering så sa de typ: "Vill du att vi ska kolla ventilerna? Det kommer kosta dig ett par tusen extra till ingen nytta, vi har aldrig någonsin behövt justera ventilerna i ett så här pass tidigt skede". Mitt svar blev nej - och nu har hojen rullar problemfritt i 3000 mil utan ventiljustering.OK. Min har gått 1900 mil så jag kör nog en säsong till innan det är dags.
Gör så, det är nog ingen fara. När det var dags för min 1800-milaservice(?) och därmed ventiljustering så sa de typ: "Vill du att vi ska kolla ventilerna? Det kommer kosta dig ett par tusen extra till ingen nytta, vi har aldrig någonsin behövt justera ventilerna i ett så här pass tidigt skede". Mitt svar blev nej - och nu har hojen rullar problemfritt i 3000 mil utan ventiljustering.
Dessa japaner![]()
Därav frågetecknet: "1800-milaservice(?)". Mindes inte riktigt vilken service det var, har varit så många sedan jag köpte den för lite drygt två år sedan.Ventiljusteringen ska väl göras vid 2400 enligt bok?
Då har man påbörjat modifieringarna inför våren. Första förändring blev en Tail Tidy från R&G. Bra passform och kvalitet och skapligt enkel att montera.
View attachment 416022
View attachment 416023
View attachment 416024
H_____P: Blir bra det där
Hej
Grattis till en fin hoj.
Ägarmanualen på svenska beställde jag hos en Suzukihandlare i Borås, Bergmans Motor. Jag tror jag betalade 200:-
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |
![]() |
Vinnarhoj från Custom Bike Show
I nästa nummer av Allt om M... |
![]() |
Testhoj hämtas från Sulas MC
Vi åkte till Strängnäs för ... |
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |