Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det bör väl bli ett litet tryck på nacken istället, samma kraft som krävs för att hjälmen ska börja röra på sig. Men visst, är den kraften lägre och mindre farlig än de påstådda 20 kg som blir när man drar för hand är det klart bättre. Det låter vettigt, skulle vara trevligt om det finns någon oberoende utvärdering av det.
Kanske går att koppla till den där andningspumpen som dom har?
Ett vettigt initiativ, men mig veterligen finns ingen information om det (eller pumpar) ute hos räddningstjänsten ännu. Skulle inte rekommendera att koppla ett luftpaket med 300 bars tryck på den slangen... Det kan nog bli intressanta effekter på nacken innan hjälmen landar en halv kilometer längre bort :-(
Vilket system är 300bar? Det brukar vanligtvis, ja typ alltid faktiskt vara en regulator av nåt slag. Jag pumpar hjulen på bana med en dykflaska på 300bar och det är inga problem alls, ett andrasteg reducerar ner det till runt 10bar.
Regulatorn sitter på masken. Kopplar du in dig på nödluftslangen, tror jag det är fullt tryck hela vägen ut. Den tryckreglerade luften finns inget sätt att enkelt ansluta sig till, utan har du med t.ex. En Revitox, har den sin egen regulator.
Sitter en regulator på flaskan också minns inte exact vilket tryck dne ger i huvudet men inte så mycket, runt 10 bar som FSN säger eller nåt liknande, sen går dte dubbla slangar från regulatorn, en till masken/andningsluft/extern ansutning och en separat slang till manometern som inte är tryckreducerad, så man vet hur mycket luft man har kvar. Sen finns det utterligare en regulator i masken som reducerar till 0,nåt bar. hade helt klart funkar
Nu får du nog tänka en gång till.
Varför inte påpeka var exakt min tankevurpa är så jag lär mig något? Då gör ditt inlägg mer nytta.![]()
Att en luftkudde som trycker ut hjälmen från huvudet skapar extra tryck på nacken är fel.
Om man skulle hålla emot hjälmen när man pumpade upp kudden så skulle trycket däremot fördelas ner mot nacken.
Fungerar typ lika dant som när superfysikern i Armageddon förklarar för presidenten att det inte går att spränga asteroiden genom att bomba den utan att man måste spränga den från insidan.
Skolkat mycket från fysiklektionerna eller?Nej då tror jag ändå jag tänkte rätt. Jag vet inte vad du menar med "extra tryck". Om du drar av hjälmen så är det inget tryck på nacken, det dras bara i nacken. Men för att trycka upp hjälmen från huvudet blir det även ett tryck ned mot huvudet såklart som kommer fortplantas ned i nacken.
Nej då tror jag ändå jag tänkte rätt. Jag vet inte vad du menar med "extra tryck". Om du drar av hjälmen så är det inget tryck på nacken, det dras bara i nacken. Men för att trycka upp hjälmen från huvudet blir det även ett tryck ned mot huvudet såklart som kommer fortplantas ned i nacken.
Nej då tror jag ändå jag tänkte rätt. Jag vet inte vad du menar med "extra tryck". Om du drar av hjälmen så är det inget tryck på nacken, det dras bara i nacken. Men för att trycka upp hjälmen från huvudet blir det även ett tryck ned mot huvudet såklart som kommer fortplantas ned i nacken.
|
|
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen
Med anledning av Ducatis 10... |
|
|
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!
Just nu återhämtar vi oss p... |
|
|
Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!
Just nu är vi mitt i provkö... |
|
|
Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!
Just nu är Bike på plats på... |
|
|
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen
Screenshot I samband med... |
|
|
CTEK visar upp ny laddare och ”booster”
CTEK NXT 5 Nu börjar sol... |
|
|
Vi provkör nya H-D-modeller
Allt om MC åkte till Malaga... |
|
|
IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras
EURO MOTO ersätter inte IDM... |
|
|
Galfer skärper greppet om racing
Pressrelease från Galfer: ... |
|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |