Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Puls heter lösningen på dina bekymmer. Eller grövre tråd som kyler när du doppar den i smältan
Puls ja visst men inte bara, erfarenhet framför allt!

Den där grenen ser ut som art den är svetsad i ett argonskåp. Helt passiv atmosfär.. puls är ett bra hjälpmedel om man har problem med rytmen (som är avgörande för perfekt ytfinhet med TIG) musik är bra också, och övning, övning, övning. Svetsarn som gjort det på bilden lär ha malt några tusen skarv för att bli så duktig.
Sen tycker jag dina svetsar ser skitbra ut! Inget att skämmas för nånstans. Och man ska inte dricka betpastakör hårt!

Inte för att det är något fel på dina svetsar men är det idag förbjudet att efterslipa?
Slipade MYCKET - och svetsade igen många hål som uppstod genom detta - när jag 1982 gjorde ett 4-2-1 av vanliga stålrör. Riktigt snyggt blev det inte ändå men det funkade bra.
PS Oljade lite så att rosten inte skulle lysa alltför rött.

Grenröret blir verkligen super snyggt! Misstänker att det ligger några timmar i att kapa och passa in allt Dô, det finns folk som skiter i utseende bara rompan rockar hårt!fifan det var det värsta jag sett![]()

Kungligt PeterGrenröret blir verkligen super snyggt! Misstänker att det ligger några timmar i att kapa och passa in allt
![]()
Jag tror Pollux kan polera grenröret om det skulle vara intressant, typ som detta http://www.fintlings.se/elpol.htm
Vi skall prova detta på jobbet, på en tank i 3mm rf kan återkomma med resultatet om det skulle vara intressant.
Om du vill så får du gärna låna mina isr handtag som sitter på den svart/vita hojen, inför sfro besiktningen





|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |