Video Längre livslängd utan mobilen.

Glöm inte att du fått en egen hyllningstråd Ankan - vad är det för mening att besöka denna om du inte använder den ?
 
Valfri individ ur dagens tonåringar enligt mina iakttagelser, ett bommat samtal verkar vara en oersättlig förlust.

Bah, jag får ändå räkna mig själv till den yngre skaran med endast 18 somrar på nacken. Men telefonen får gott ligga i fickan orörd till nästa paus när jag är ute och kör! :tummenupp
 
Varför kör biet ens på vägen? Helt orealistiskt. Vad är det för lur hen har?
 
Det finns de som gör det !

vem tusan plockar fram mobilen när man kör hoj? :dummer

Såg en film på Youtube. Fick antagligen länken här på SH. Ett gäng stuntare kör i samlad skara på en "motorväg". En kille på Kawasaki(?) gör diverse tricks mitt i skaran. Han avslutar med att ställa sig på sadeln med ryggen mot färdriktingen, tar fram mobilen och ser ut att messa. Och vad jag minns händer inget tråkigt. :)

Själv har jag på trampcykel tagit fram mobilen två gånger för att svara på samtal.
(Vissa lär sig inte direKT.)
Båda gångerna har det hänt nåt som gjort att jag klämt åt handbromsen för framhjulet med en hand. Då har hjulet vridit sig har jag klämt åt ännu hårdare, låst framhjulet och voltat över framhjulet. Har båda gångerna tagit i mot mig vid landningen på gatan med en hand.
Gissar att det är därför jag numera har svårigheter sträcka armarna rakt uppåt.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top