Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hej!
Någon som vet om bakdäck med dimensionerna 170/60-17 passar på en xt660x med standard excel fälg?
/Henke

Japp det passar.
Jag har haft ett 180/55-17 i, eftersom fälgen är smalare än den avsedda däcksbredden så dras däcket istället in mot centrum så att däcket får ett svampformat utseende. Det blir alltså inte bredare.
View attachment 387289
Vad tror ni? Hur mycket ska jag pruta på hojjen?Äntligen har jag plöjt igenom denna tråd. Jag har ingen xt 660 än men tänkte köpa en begagnad xtr inom snar framtid. Faktum är att jag ringt på en xtr, personen som säljer den berättade att styrlåset kärvar och vad jag läst tidigare kostar ett nytt omkring 6000 kr!Vad tror ni? Hur mycket ska jag pruta på hojjen?
Äntligen har jag plöjt igenom denna tråd. Jag har ingen xt 660 än men tänkte köpa en begagnad xtr inom snar framtid. Faktum är att jag ringt på en xtr, personen som säljer den berättade att styrlåset kärvar och vad jag läst tidigare kostar ett nytt omkring 6000 kr!Vad tror ni? Hur mycket ska jag pruta på hojjen?
Ring en Yamahaverkstad och kolla pris för utbyte samt lös del. Pruta får du ju göra i relation till det redan satta priset, hojen bör ju rimligtvis redan vara prissatt utefter de defekter som finns. Personligen skulle jag nog inte bemöda mig att byta ett kärvande styrlås. Fyller ingen större funktion vad gäller stöldskydd, knäcks väldigt enkelt. I garage kan den lika gärna låsas med ett skivbromslås + kedja. Om den väl skulle bli snodd så har ju inte direkt försäkringsbolaget koll på att styrlåset var olåst.
Jag hoppas att han menar att det är nyckeln som kärvar, jag bad honom smörja upp och höra av sig om det blev bättre eller inteOm han refererar till att nyckeln kärvar så är det tyvärr ganska vanligt. Jag har samma problem med min men det hjälper att smörja och man bör göra det ganska ofta. Vanlig låsolja funkar bäst.
|
|
Katalogen börjar ta form!
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
KTM och Husqvarna återkallelser
Pressreleaser från KTM och ... |
|
|
Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO
Vulkanen Teide vakar över o... |
|
|
Äventyr i Algeriet
I januari åker Allt om MC t... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Direkt från Teneriffa! Förs... |
|
|
CIAO ITALIEN!
Pressrelease från KTM: ... |
|
|
Nu jobbar vi med Katalogen!
Idag startar vi det digra a... |
|
|
Nu jobbar vi med Katalogen!
Idag startar vi det digra a... |