American Chopper byggd turbo Sporthoj

Faller mig inte i smaken utseendemässigt iaf... Hade som sagt varit intressant att se den in action...
 
Kul att de provar något nytt. Har länge undrat om de ska våga ge sig på något åt de sportigare hållet.
Men tyvärr de tycks ha glömt att montera en ram i den där hojen... Min 125:as off road från 1986 hade grövre ram och sving.
 
Om jag minns rätt från serien är det en stålram, swingen svetsade dom ihop själva.
Det är iaf vad som framgick i avsnitten i serien.
 
Vilken osmaklig skapelse! Visst är det kul att dom försöker men i det här fallet så verkar det ju som att dom arbetat aktivt för att misslyckas med slutresultatet.

Jag får lite kineshojvibbar av det hela
431655434_156.jpg
 
Nä tack. Det är ju mer en sönderkapad R1:a, hade varit mer spännande med den motorn i ett annat chassi.
 
Är så less på American Choppers! Vuxna fjortisar som bråkar hela tiden, boooring. Bygger samma tråkiga hojar hela tiden också, stajlade HDs med discolack... Är dom ens körbara?

Vore kul att se andra typer av hojar, och andra materialval förutom plåt.........
 
Är så less på American Choppers! Vuxna fjortisar som bråkar hela tiden, boooring. Bygger samma tråkiga hojar hela tiden också, stajlade HDs med discolack... Är dom ens körbara?

Vore kul att se andra typer av hojar, och andra materialval förutom plåt.........

"vore kul att se andra typer av hojar"..... ja det va väl det den här tråden handlade om? dom har ju för sjutton försökt bygga en sporthoj
 
För att det finns så otroligt mycket mera därute som inte väger bly jämfört med det man får och på ett sporthojsbygge torde ju vikten kunna spela en viss roll.

Kanske precis därför.. som du säger det finns så otroligt mycket därute, därför kul att man gör ett annorlunda bygge med en V-twin med stötstänger:tummenupp sen om den är en bra Sporthoj det är en annan fråga
 
Kanske precis därför.. som du säger det finns så otroligt mycket därute, därför kul att man gör ett annorlunda bygge med en V-twin med stötstänger:tummenupp sen om den är en bra Sporthoj det är en annan fråga
99% av alla amerikanska sporthojsbyggen har en V-twin med stötstänger.

Det vore trevligt ifall de någon gång t.ex. vågade skapa något med en...tja...T.ex. en Ducati motor.
American Choppers är ju återförsäljare åt Ducati, så motorer kan de ju få tag på liksom.
 
99% av alla amerikanska sporthojsbyggen har en V-twin med stötstänger.

Det vore trevligt ifall de någon gång t.ex. vågade skapa något med en...tja...T.ex. en Ducati motor.
American Choppers är ju återförsäljare åt Ducati, så motorer kan de ju få tag på liksom.

Men det är ju en ganska ful motor?
En triumph eller guzzimotor skulle passa i ett sportigt bygge.
 
Jag får väl gå emot strömmen i tråden då. Jag tyckte det fanns massa snygga detaljer. Särskilt bilden rakt från sidan på motorn!

Man får ju ta det för vad det är.
 
Last edited:
Jag tycker att de ska ha cred för att ha gett sig på att bygga någonting som inte är en chopper. Ny mark för dem och det är inte fel att prova. Jag gillar bygget. Går att få bra fart i en stötstångsmotor också, men det är ju ingen sportig MT-01 (den har väl också stötstänger och många (och även jag) tycker att den är ok :tungan ) Den har ju hela korvmojskittet som många sporthojsägare också har, dvs. guldfärgad gaffel (porr enligt många men kanske inte på en stötstångsmotorhoj?), blingstyrkrona och instrumentering (men det är ju ingen Acewell...). Till och med waveskivor och rödlackade brembologgor på oken! Radialmonterade ok också ju. Jag hade inte klagat om jag fått den. Jag tycker det är skoj att man bygger oavsett vad det är. Kul att de bygger choppers (som sägs vara motorcyklar). Hojintresse har de, men alla kan ju inte ha samma smak. Intresset att bygga får ju inte dödas. Om det hade suttit en annan motor i den (inte HD utan t.ex. en japansk radfyra eller japs eller italiensk twin) så hade nog många gillat den... eller har jag fel? Den ser väldigt välbyggd ut och inte ihopsmackad på en kvart.
 
Tycker inte så väldigt mycket alls. Menar bara att den ser lämplig ut för raktframracing förutsatt att det finns krut i maskin. Lång hjulbas, mycket vikt i främre delen, inte någon vinkel på svingen utan helt vågrät från bakaxel-svingaxel-utgående. Brukar inte vara optimalt för sportmaskiner som ska svänga snabbt men den blir ju mindre wheeliebenägen, vilket väl får anses som bra i det ena fallet och mindre kul i det andra. Tycker geometrin ser ut som de förändringar man brukar göra på sportisar när de ska gå stripen.

Det finns i alla händelser många maskiner jag "vill ha" innan denna skulle bli aktuell, d v s ungefär aldrig.
 
Nyheter
Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Back
Top