Racetipset till lördagsnatten/morgonen ser ut som följer:
1. Jlo
2. Andrea
3. Stefan
Skulle vara trevligt men jag tror inte på det.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Racetipset till lördagsnatten/morgonen ser ut som följer:
1. Jlo
2. Andrea
3. Stefan
De engelska kommentatorerna på den sändning jag laddade hem (för övrigt jäkligt bra med egen kille i depån som intervjuade teampersonal) sa att många team hade problem med bromsarna och att Spies ena bomsok (caliper) hade haft en temperatur på 960°. Kan det verkligen stämma?
Det var engelska kommentatorer så de pratar nog Celsius men Spies personal kanske menade Fahrenheit.
Att bromsskivorna kan nå 1000 grader och glöder även i dagsljus (de zoomade in Cals skivor på kvalet) vet jag men som Bearing skriver skulle nog bromsvätskan i oken få lite problem med såna temperaturer.
De menade kanske Fahrenheit = 550° C.De engelska kommentatorerna...Spies ena bomsok hade haft en temperatur på 960°. Kan det verkligen stämma?

De menade kanske Fahrenheit = 550° C.
Aluminium och magnesium smälter vid ca 650° C.
Edit: De kanske ska börja använda Tungsten? Smälter vid 3400° C! Fast lite tungt förstås...
De kanske ska börja använda Tungsten? Smälter vid 3400° C! Fast lite tungt förstås...
Fan, kvalen är ju roligare och mer spännande än racen!
Snyggt avslutat av Lorenzo, synd på Spies då, vad hände där? Motorhaveri?
Cal körde så jäkla hårt det bara gick, Awsome! Like!
Har en känsla att Pedrosa rycker och seglar ifrån en safeande Lorenzo med 2 tech3 och Stoner bråkande om 3:e där Cal går segrande ur striden(om han håller sig på hjulen då.....)
Rossi upp på 6:e och Bradl och Bautista mellan sig och Hayden........kanske skita i att kolla i morgon.
Ducati som ändå presterat bra i Japan historiskt sett. Alla som ropade om att Rossi och Ducati var med i matchen igen efter San Marino har legat lågt sedan dess. Det var hemmabana, extra testning och frånvaro av motsånd som gav en enstaka pallplacering.Tvåmannarace, Spies ute, Rossi o Hayden åter långt efter. Same-same.

Ducati som ändå presterat bra i Japan historiskt sett. Alla som ropade om att Rossi och Ducati var med i matchen igen efter San Marino har legat lågt sedan dess. Det var hemmabana, extra testning och frånvaro av motsånd som gav en enstaka pallplacering.
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |
|
|
Indian Concept Girder – En framtidsvision?
Indian Concept Girder är en... |
|
|
Yamaha R7 får stor uppgradering!
Yamaha R7 får en nängd uppg... |