Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Och det bästa med de där personlighetsundersökningarna är att de i 95% av fallen är rent skräp, resterande 5% är barnsligt lätta att "gamea", om man nu skulle vilja det. >.<

Jo, men finns det verkligen inga mekanismer för att upptäcka det?
Fast osäker på hur dom skulle kunna få in det.
Till övriga, tack för uppmuntran, men kommer nog ha en flyktbil på tomgång utanför ifall den roliga tröjan man knäpper på ryggen kommer fram.![]()
De flesta av de där brukar ha samma fråga ställd på ett flertal olika sätt (samt flera olika frågor ställda flera gånger), sedan poängsätts de på ett sätt som mer påminner om genusvetenskapens ädla konst än psykologi. Är man inte helt korkad så känner man igen när samma fråga kommer igen. Om du inte är en djupt störd person är det bara att svara ärligt på alltihop.
Vad är det med tester inför anställningar idag? Det känns som om folk som skall flippa burgare på McD har tester värdiga astronauterna. Hur svårt kan det vara att sortera ut puckona vid en vanlig 15min intervju?
Mitt senaste jobb fick jag genom att ringa chefen på en avdelning och fråga om de behövde folk. Efter 2 min samtal ber han mig maila mitt CV och 24h senare får jag ett mail i retur där de undrar över mina lönekrav och ytterligare 10min senare är jag anställd. Ingen intervju, ringde inga referenser, inga tester no nothing....
På min senaste arbetsintervju fick jag göra ett personlighetstest, ett matematiktest och ett språktest.
Undra på att rekryteringar blir snordyra när man ska hålla på med sånt här joller. Undrar hur många slika tester som granskas av någon som är tillräckligt kompetent?
Är det inte bäst att inse att om man har ett bra arbetsklimat så är folk mer benägna att stanna kvar. Kanske till och med så länge som fem år.
Vad är det för jobb det gäller? Torka fradgan från munnen innan du går in iaf. Bara utifallatt.
Parkeringsvakt
Seriöst? Verkar det inte lite överilat att ha personlighetstester för lapplisor?
Ett jobb som verkar betydligt trevligre än sitt rykte. Och gud nåde dig om du lappar mc
nej, det var inte seriöst.
det är ett sätt att hålla ekonomin i gång, då alla skall sälja "tjänster" i ställe för att producera något, så måste nya tjänster hittas på.
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |