Köpings-åka

Fan jag som skulle vilja hinna med en vända på SRP i sommar, äsch får väl bli nästa år! Kanske hinner med en vända på Sviesta iaf. Hälsningar från Linköping.
 
Ooops, känsligt ämne :D!

Ska man eller inte idag:vaDet som talar för är ju att vädret är helt ok:)

Det som talar emot, är smärta de lux och domningar i ett ben..bara ett provisorikskt lagat däck, det blir mörkt fort. Men det är så kort tid kvar av säsongen med nu!

Nåja om jag dyker upp ikväll så får det bli en kortare sväng, typ Oti via Kolsva/Uttersberg. Tror vi framöver sen får se till att hålla oss till lite större säkrare vägar då bönderna härjar för fullt med säd och sprider lera på småvägarna.
 
Dessa bönder med sin säd.... :D SRP kör ju öppet på banan, dit och bomba med er! Tidigarelägg tisdagsturerna dit istället! :hihi
 
Dessa bönder med sin säd.... :D SRP kör ju öppet på banan, dit och bomba med er! Tidigarelägg tisdagsturerna dit istället! :hihi

Trots noll respons i tråden så åkte jag ner och tog en kopp kaffe. Kom en kille med passagerare som jag så formellt tog i hand och hälsade på och frågade om han skulle ut och tisdagsåka, lite svävande och undrande, ja en liten bit blir det till svar..visade sig att de kom från Västerås och bara slumpen gjorde att då råkade dyka upp 17:50 helt ovetande om ev turåka:DVisade sen att man även kände igen honom från Kungsör, men inte sett killen på säkert 25 år..

Nåja liten kort luftning av hoj och tanka upp hojen iaf.:tummenupp
 
Jag sitter här på donken men vet inte om ja ska ut å åka nå :P blir så mörkt när man kommer hem xD

Sent from my Samsung Galaxy S2 using Tapatalk
 
Soka, Lethenström, SGM och undertecknad tog en tur till Statoilmacken i Fagersta, via Skinnskatteberg och Oti krog, kom iväg ca kvart över 7, och kort fika och surr, mörkret börjar göra sig påmint redan vid 19:30 nu, surt:gnissla
 
Det är väl då faaan att jag aldrig lyckas få loss tids och hänga med på en tur. Nästa vecka är jag i Gbg, men veckan efter det kanske....det regnar.
 
Nyheter
BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

GGN 2025, värsta hittills !

Conny Bohlin, VD för Nordic...

Bildsvep – GGN 2025

På plats i depån på årets G...

Back
Top