Monster Energy Grand Prix de France

Vems Fel var kraschen?


  • Antal röstningar
    0
Allvarligt talat!!! fattar ni verkligen inte att Simoncelli's manöver var farlig?:D Jag har aldrig sett någon köra ens i närheten så idiotiskt som han och då har jag tittat på roadracing i över 20 år. En farlig förare helt klart!!!
 
Last edited:
Pedrosa var före Sic i inbromsningen med en cykellängd. Sic borde insett att slaget var kört, för den kurvan, och lugnat sig och gjort en ny attack i en annan sväng. Han ger sig inte utan klipper Pedrosas framhjul. Pedrosa har ingenstans att ta vägen då han redan ligger på full broms. Han blir helt enkelt avsatt och det är riktigt fult. Han förtjänar straffet och jag blir inte förvånad om han inte för köra i Barcelona.

Händelsen mellan Lorenzo och Dovizioso är heller inte snyggt men mer en raceincident. Stoner-Rossi incidenten i Jerez är också en raceincident. Rossi var alldeles för optimistisk och gjorde ett misstag.

Nu vill jag se mer bra racing och inte se folk som åker runt och såsar i 100km/h på en raksträcka och är i vägen och schysst racing med repekt!
 
Det var en helt annan hoj då (1000cc). När dom sedan bytte till 800cc så har han ju fått kämpa ganska så rejält.

Ska iofs bli intressant o se vad som händer nästa år :)

Vad menar du nu? Stoner vann ju första året på 800cc? Året efter Hayden vann den sista 990-titeln.(2006)
 
Kanske Marques få chansen att prova en GP-hoj? Aoyama? Jag vet i a f en satellit-förare som förmodligen inte kommer på fråga för Repsol-färgerna...:)

...Trist på Dani dock, 16 till start i Spanien, rena skämtet!
 
Thats racing. Detta är VM inte korpfotboll.

Ja det är racing, inte VM i folkrace heller vilket simoncelli verkar tro. Det var en riktigt korkad manöver och det var absolut inte första gången han gör korkade saker som utsätter andra för onödig fara. Om han nu var så mkt snabbare så kunde han ha väntat på ett bättre tillfälle där det inte var hårfint att han skulle klara det. Återigen så var det inte sista böj på sista varvet.

Man får tycka vad man vill men jag tycker inte att man gör så i racing,
som Colin Edwards sa: Simoncelli was definitely in the wrong. Nobody chops you're front end off at this level.
vilket var vad han gjorde. Jävla klant buffel, hoppas han blir avstängd från barcelona och att hrc inte ger honom några mer fabriksdelar:D

Kanske Marques få chansen att prova en GP-hoj? Aoyama? Jag vet i a f en satellit-förare som förmodligen inte kommer på fråga för Repsol-färgerna...:)

Om det är simon i källaren du menar så har han redan fabriksmaterial från honda.
Tycker dock inte att han är värd det längre.
 
Last edited:
Det är väl en förbenad tur för Lorenzo att Simoncelli gjorde bort sig i racet, annars hade väl stora snackisen varit hans omkörning av Dovizioso, som inte såg helt safe ut.

Kommer han yttra sig nåt mer om osäkra omkörningar, tro? Jag tror nog jag skulle hålla mig från det iaf.
 
Simoncelli:

“I am unhappy because a result that was within my reach was denied and, above all, because of the fact that Pedrosa is hurt,” began Simoncelli.

“In my opinion the incident went like this: Pedrosa was having a bit of difficulty – I had pulled alongside him and passed him. When he passed me back I was not intentionally trying to resist, and my telemetry shows that I got on the brakes at the same point as on previous laps.

I think that he had hit the brakes well before the corner, and I found myself on the outside of him and in front on the entry to the corner. I didn't want to back off, so I left him with a metre between myself and the kerb in order to go in.

I saw that it was tight, so I tried to adjust my position. That was when he touched my back wheel and went down.”
 
Det är väl en förbenad tur för Lorenzo att Simoncelli gjorde bort sig i racet, annars hade väl stora snackisen varit hans omkörning av Dovizioso, som inte såg helt safe ut.

Kommer han yttra sig nåt mer om osäkra omkörningar, tro? Jag tror nog jag skulle hålla mig från det iaf.

Tänkte också på det. Fult att göra en sådan omkörning när man själv gnällt om sådana innan.
Däremot körde väl Simoncelli om Lorentzo väldig snyggt om jag minns rätt...
 
Mmm, det är honom jag menar. Jag vet att han har fabriksmaterial, men kan mycket väl tänka mig att support och know-how är ännu ett steg vassare i HRC. Inget jag vet eller har belägg för, bara en misstanke om att det bästa paketet i alla fall kläs i Repsol-kulör...

...Om det är simon i källaren du menar så har han redan fabriksmaterial från honda.
Tycker dock inte att han är värd det längre.
 
Fyra race sen var Rossi före Lorenzo och Ducce före Yamma osv...

Spies måste sluta raka håret så han kan kamma sig ; )

Überlöjligt med en RT för Simoncelli då det är bra mkt värre bestraffning än 5000euro (som för personen i sammanhanget är en loska i havet)! Båda förarna är övertaggade in i kurvan men det är simocelli som både är först och hade klarat den! Skittråkigt att Pedrosa går sönder för xx:e gången då han såg ut att vara på g i år!

Det kommer dock bli riktigt kul att se hur Simocelli kommer reta gallafeber på Stoner med sina tilltag!
 
Mmm, det är honom jag menar. Jag vet att han har fabriksmaterial, men kan mycket väl tänka mig att support och know-how är ännu ett steg vassare i HRC. Inget jag vet eller har belägg för, bara en misstanke om att det bästa paketet i alla fall kläs i Repsol-kulör...

Av det jag har hört så är det en repsol hrc honda i andra färger, den fjärde fabrikshojen från hrc och att han ska ha samma grejer och uppdateringar som dom andra repsol hondorna.
Är osäker på om han kommer få det i fortsättningen i samma utsträckning, hrc var inte så imponerade av hans körning idag:näsblod
 
Av det jag har hört så är det en repsol hrc honda i andra färger, den fjärde fabrikshojen från hrc och att han ska ha samma grejer och uppdateringar som dom andra repsol hondorna.

Det är vad kommentatorerna (Moody/Ryder/Spalding) har sagt iaf och man ska visst se skillnad på kåporna mot de andra satellithojarna.
 
Ballt race, hård körning på alla håll och kanter. Simoncelli är på gränsen, och jag kikade på hdrip på 50" full hd - och fan vet, såg inte att det var kontakt innan pedrosa reste hojen, Marco var först in..

Trams med rt, hade varit bättre med tidstillägg efter att man kikat på det närmare.

Surt med nyckelbenet, killens vikt är ett bekymmer...

Och FAN så gött att Rossi fick tvåla till grinolle.
 
Svårt att inte citera Max idag, "This is motorcycle racing - not ballet dancing".

Straffet är bara löjligt, ska man dela ut RT så fort någon kolliderar blir det knappast bättre racing iaf. Som jag ser det är det bara en sak som talar för att Sic gjorde fel, och det är Edwards och Rossis kommentarer. Jag anser mig inte kunna säga att de båda har fel, men jag tror att straffet hade utdelats om inte Lorenzo gnällt om Simoncelli tidigare.

Blev det förresten ngt straff utdelat när Capirossi och Harada gick ihop i 250 för 100 år sedan? Det var ju också en mycket omtalad incident, huruvida det fanns en lucka eller ej.
 
Det är vad kommentatorerna (Moody/Ryder/Spalding) har sagt iaf och man ska visst se skillnad på kåporna mot de andra satellithojarna.

Ja fler som har sagt det och det är väl officiellt att han har fabriksgrejer, däremot så skiljer det ju alltid lite mellan hojarna beroende på förare även fast som har samma material. Det ändras ju rätt mkt på en säsong också.
Och just kåpor kan ju skilja även om det är "samma" fabrikshoj, pedrosa har ju mindre kåpor och annan storlek på tanken än stoner tex..
 
en klantig omkörning med ett löjligt hårt straff..... då skulle ju rossi blivit avstängd typ 3 tävlingar för sitt hjärnsläpp då han plockade av stoner..... nej en varning på sin höjd..... jäklar vilket grymt race.... i like:tummenupp:D
 
Back
Top