Föräldrar; Hur får ni era ungar att sova?

Anders

Tidigare Dee_cati
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Arboga
Hoj
Säsongsavslutning
Jag blir galen på riktigt snart.
Vår unge på 11 månader blir en riktig liten satunge så fort man kliver in i hennes rum på kvällen och hon inser att det är läggdags.
Klockan 8 varje kväll så är det läggdags för henne och det innebär en flaska välling i sängen i ett mörkt rum.
Vi trodde att det kanske var för mörkt så vi drog upp rullgardinen för några dagar sedan och det kanske blev lite bättre men inte bra.
Hon har inga problem att somna när det är ljust och mycket ljud heller men jag vill ju helst att hon vänjer sig med mörkt rum istället.

Det kan ta allt från 10 minuter till 40 minuter att få henne att somna, hon rullar runt som en galning och försöker ställa sig mot sänggallret men man lägger ner henne hela tiden.

Så, har ni några idéer? Jag har så kort tålamod så nu fick tjejen natta henne men då bliv vi osams för att det alltid är hon som får sköta det.

När hon väl sover så går det bra, då sover hon till 6 av sig själv men eftersom vi (ok, tjejen) går upp och trycker i henne en flaska välling klockan 4 så sover hon till 8 på morgonen, ibland framåt 9.
Sen är hon vaken till 10 på förmiddagen och då är det dags för att sova 3 timmar i vagnen. Utomhus om det inte är under -5 grader, då får hon sova i garaget.
Sen sover hon 40 minuter klockan 17 och sen inget mer innan läggdags.

Jag propagerar för rutiner i det vardagliga livet och tillåter inte att hon somnar i soffan med oss eller sover i vårt sovrum som min käre mor föreslog.

Vad gör man? Jag misstänker att många här har haft liknande problem eller kanske vet hur man undviker det...
 
Fingret i Whiskey-flasken och upp i truten. Det är väl ett etablerat sätt långt ner i 1900-talet ;)

(OBS jag har inga barn)
 
Varje barn hittar sina egna rutiner med sina föräldrar. Här har det viktigaste alltid varit just RUTINER.

Sen kan man själv avgöra hur jobbigt man vill ha det och hur länge man orkar bädda för framtiden.

Vi använde oss nog av två-minuters metoden, men då kände vi inte till femminutersmetoden. Den är ganska vedertagen och jag tycker det är sunt att man lär barn att sova för sig själv. Kan ni lära eran dotter att sova på egen hand kommer ni få väldigt enkla kvällar fram för er.


HÄR kan du läsa mer om femminutersmetoden

PS: Angående välllingen så gör vi så att ungen får den i soffan. Då kan man nämligen borsta tänderna efteråt. Fundera en stund på den du ;)
 
:lol

Första barnet?

Ett råd bara. Gör inte samma misstag som vi och låt ungjäveln vänja sig vid att sova i ert sovrum. Vår äldsta är nu sju år och sover fortfarande där, med den lilla skillnaden att hon har förflyttat sig till dubbelsängen och ligger mellan mig och frugan om nätterna. Kanon för sexlivet :gnissla
 
Det kanske är lite sent för henne att sova 40 minuter klockan 17?
Hinner hon bli sov-trött till 8 då?

Nu är våran lille snart 2år & bara sover 1 gång om dagen,men vi börjar göra henne iordning lite innan 7 varje dag (när vi börjar så blir hon astrött,tror rutinen gör det) sen så varvar vi ner med lite macka m,m och tittar på "Drömmarnas Trädgård", vid 19,30 så står ögonen i kors på henne & det räcker med en go´natt sång sen sover hon!
 
Rutiner är kanon. Ungefär samma läggtid varje kväll.
Sen vore det kanske en idé att dra ner på sömntiden under dagen. Hon kanske sover för mycket på dagen. Istället för att sova 3 timmar på förmiddagen så väck henne efter 60-80 minuter.
Timmen innan läggdags ska vara lugn, inte lek och bus utan försöka komma ner i varv.
När hon får välling kl 4 på morgonen, är det för att hon vaknar och skriker efter mat? Om hon sover tycker jag inte att man ska ge välling utan låta henne sova vidare.
 
Vi hade 45-60 minuters brottningsmatch med lillkorven varje kväll när han var i den åldern.. Vid något tillfälle drog jag mig till minnes något jag hört om sånna däringa "sjalbarn"... att de gillar att vara "inpackade" så jag testade att bädda in honom som ett litet paket... Jag tog hans tunna filt och packade in honom som en liten sill med armarna längs sidorna. Filten snurrade jag in under honom så han lixom låste fast filten under sig. Två minuter senare sov han.
Berättade för en skeptisk sambo om miraklet varpå hon testade kvällen efter med resultatet att lillkorv sov efter 3 minuter...

Att packa in honom som paket funkade ett par månader men det var iaf ett par jävligt sköna månader och framför allt underlättade arbetet med att få honom att sova i egen säng.


Edit:
På det stora hela är rutiner, som redan sagts, det allra viktigaste.
Samma procedur, samma tid...
 
Last edited:
Onofftopic

Jag kan knappt sova utan att vara paketerad.
Jag har svårt att sova te:x på sommaren när man tar ur täcket och bara har påslakanet.
 
:lol

Första barnet?

Ett råd bara. Gör inte samma misstag som vi och låt ungjäveln vänja sig vid att sova i ert sovrum. Vår äldsta är nu sju år och sover fortfarande där, med den lilla skillnaden att hon har förflyttat sig till dubbelsängen och ligger mellan mig och frugan om nätterna. Kanon för sexlivet :gnissla



Jag har inga barn själv men jag hoppas att du skojar?
Vad är problemet att bara låta ungen sova i sin egen säng?
 
...att de små liven har ben. :mattias

ja men om folk kunde vara lite konsekventa. Jag hoppas att man är starkare än en 7 åring och lyfter ut denne ur sin egen säng, jag vet att det lätt att säga, men för bövelen, man har väl själv varit unge.




EDIT: ts, jag såg något om någon metod där man klappade barnet på ryggen, det verkar vara framgångsrikt..värt att kolla upp kanske?
 
:lol

Första barnet?

Ett råd bara. Gör inte samma misstag som vi och låt ungjäveln vänja sig vid att sova i ert sovrum. Vår äldsta är nu sju år och sover fortfarande där, med den lilla skillnaden att hon har förflyttat sig till dubbelsängen och ligger mellan mig och frugan om nätterna. Kanon för sexlivet :gnissla

Man kan ju sova i sängen och kn...a någon annanstans :tummenupp, DET är bra för sexlivet.

Ni tjejer som vill testa kan pm;a :D
 
Man kan klia på ryggen med. typ mellan skulderbladen.
Inte för att jag har egna barn, men de jag testat att göra det på brukar somna ganska fort. Även fullvuxna töser.
 
Inte för att jag är någon barnpsykolog eller knappt ens barnkompatibel men jag förstår inte varför hon ska lära sig att sova i mörka rum?
Vill hon ha ljust så låt henne ha ljust. Tids nog kommer hon nog vilja ha mörkt oavsett vad du försökt lära henne.

Åk upp till Kiruna en sommar så önskar ni nog att ni hade lärt er sova med lampan på.
 
Inte för att jag är någon barnpsykolog eller knappt ens barnkompatibel men jag förstår inte varför hon ska lära sig att sova i mörka rum?
Vill hon ha ljust så låt henne ha ljust. Tids nog kommer hon nog vilja ha mörkt oavsett vad du försökt lära henne.
:fakta
Där håller jag med. Finns en orsak till att nattlampor är storsäljare.

Att dämpa belysningen må vara klokt för att sömnen inte skall bli lidande men att ha det helt släckt låter mest som en fix idé!
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top