Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Varför ska du ha neon och lampor?
Fick du aldrig gå på högstadiedisco?![]()
En idé är att kolla Tradera. Ger en snabb inblick i vad som finns. Sedan letar du ställen som säljer liknande. Datorbutiker kan ha (dioder och neon).
Släng in en bild på hojen så får du nog lite mer tips på hur man kan snajda till den.
Tjena,
Visst.. Det jag har tänkt är
Blå bromsok-spray
Däckpenna (kanske bara)
Blåa passagerarpinnar
Andra lysen (Blåa, angel eyes osv)
Blå neon/diod.
Vad mer kan fixas? Vad är det för skillnad på Dioder och neon? Tänkte ha lite under hojjen, vid framgaffeln typ och vid bakhjulet.
Tips?
Bilder--
Gångbron över styrkronan är knepig.. Massa plast, och svårt att ersätta med lämplig plastad bit då den sitter i ett fäste bara, om den inte går hela vägen över alltså, sen sitter det ett gäng lampor där.Tänk på att bromsoken bli snabbt varma, så har du inte värmetålig färg blir det skabb istället.
Andra tips är att ta bort den kåpa som går upp över styrkronan (om det går att göra snyggt, så man inte ser att något saknas på tanken).
Miniblinkers...
Kanske ta bort handtaget på bakkåpan, om du inte använder det vill säga.
Neon kan väl beskrivas som lysrör med färg, medans dioder är bygger på principen att elektroner hoppar mellan två olika material (om jag kommer ihåg rätt). Små plastpluppar ser de ut som.
Skulle nog satsa på dioder, eller LED som de också kallas. Klarar vibrationer bättre och aningen vanligare/billigare. Dock så får du koppla dem så att de kan matas med 12 volt. Styck brukar de gilla 1.5-3 volt har jag för mig. Eller köpa färdigt för 12 volt.
Andra lysen (Blåa, angel eyes osv)
Blå neon/diod.


|
|
Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort
Det är ingen lätt uppgift H... |
|
|
KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”
Rajiv Bajaj, 58, VD för den... |
|
|
Framtidens hjälmar är här!
Bland finesserna finns ljus... |
|
Öhlins, som under många år ... |
|
|
|
Bridgestone lanserar nytt sportdäck
Bridgestone har presenterat... |
|
|
Ny Suzuki-importör
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
Suzuki byter importör!
Suzuki SV-7 GX var en av Su... |
|
|
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil
Den traditionella finalbild... |
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |