Two stroke man
Gudomlig sporthojare
Läs igenom tråden lite bättre innan du vräker ur dig en massa skit...
Vafan äre med skåningar egentligen...
I brist på sakliga argument så kan man ju alltid köra med lite personangrepp!
Last edited:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Läs igenom tråden lite bättre innan du vräker ur dig en massa skit...
Vafan äre med skåningar egentligen...
Me too! Om bilden publiceras (digitalt) så att man dels kan identifiera personen på bilden OCH bilden kan anses kränkande så behövs tillstånd. Och detta gäller om det inte är i reklamsammanhang, om det är reklam behövs tillstånd direkt (som tex i yoghurt-storyn).
Googla lite så finner du en hel del i ämnet.![]()

Jag skulle definitivt betala för en schysst bild, vore dökul ha en bild där man har ett ruggigt nerlägg. Faktum är att jag har försökt. Letade upp en lämplig kurva nära där jag bor. Körde den hundratals gånger tills jag var helt trygg med önskad hastighet.
En tidig morgon åkte jag och min flickvän ut till "min" kurva, jag instruerade henne hur hon skulle ta bilden och ställde in bländare o tid. Sen åkte jag och värmde upp däcken. Återvände och kom in i kurvan med något lägre hastighet första vändan. Vid svängpunkten lägger jag ner och samtidigt som jag tittar mot apex kan jag inte låta bli att flytta blicken mot henne. Problemet är bara att hon står inte där jag ställde henne, hon är längre bort på en äng och fotograferar en blomma
När jag frågar vad hon håller på med så svarar hon:
Jamen, du kom ju så fort.
Vi gör om det några gånger och det känns bättre och bättre. Sen tycker jag själv att jag plötsligt får till en riktigt bra sväng, inte fotpinnen nere i backen men ändå. Tittar bort mot henne, näää nu är hon borta igen. Vänder tillbaka. Hon står längre bort och fotografer några kaniner.
Om några bilder trots allt blev bra? Näääää men jag har en fin bild av en kanin ifall någon vill köpa![]()
Är det inte så att sålänge bilden är tagen på en allmän plats samt att den inte är kränkande för personen på bilden så behövs inte objektets/personens medgivande även om man kan identifira honom/henne?
Är det inte så att sålänge bilden är tagen på en allmän plats samt att den inte är kränkande för personen på bilden så behövs inte objektets/personens medgivande även om man kan identifira honom/henne?
Ska vi vända på smeten?
Borde inte ni fotografer betala hojåkarna istället? Vad kostar inte deras hojar, däck, försäkring, mc kläder, avåkningar, banlicenser, bandagar mm mm... som de lägger ut för att NI ska ha nått att fota.
Er hobby kostar, hojåkarnas hobby kostar. Försök inte hitta argument för att få er hobby betald. Kasst.
Trött på alla som skall spekulera i ekonomiska vinstintressen hela tiden.![]()
Det är inte min hobby jag säljer, det är PRODUKTEN (bilden) av min hobby jag säljer. Har du nåt att sälja från din mc-hobby så shoot!
Om nån drejjar krukor som hobby...får de inte sälja sin kruka sen?

Han "säljer" sin motorcykel genom att du tar kort på den? Är inte det en produkt?![]()
Han "säljer" sin motorcykel genom att du tar kort på den? Är inte det en produkt?![]()
Men kom i luckan nu...

Ja, det är så det funkar i princip. När det gäller amatörteater o dylikt. Alla börjar nånstans.![]()

Hmm var det inte så jag skrev? Eller missar jag nåt nu...?
Å ska man man kalla sig själv "fotograf" å sälja sina kort på folk som kör hoj elller dyligt så bör man kalla sig själv http://www.darrenheath.com/ eller liknandeSka man som åkare sälja sina tjänster som modell, så bör man nog heta Rossi, Stoner eller nån annan kändis.
Nejdå, det va mer jag som syftade på att även om man kan identifiera personen på bilden så behövs inget medgivande från denne ifall fotografen befinner sig på allmän plats. Det är inte omöjligt att jag kan ha fel men så har jag uppfattat det som.
Det är väl t om så att skulle fotografen befinna sig på allmän plats och fota in på ett privat område så får han göra så.
)Om du resonerar så då måste du ju mena att till exempel...
Om en ny film produceras så ska bara själva utgivaren (Typ WB) ha betalt. Inte skådespelarna? Skådespelarna ska däremot BETALA för sina egna kläder etc i filmen?![]()
|
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa
Det händer en hel del när d... |
|
|
|
Katalogen börjar ta form!
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
KTM och Husqvarna återkallelser
Pressreleaser från KTM och ... |
|
|
Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO
Vulkanen Teide vakar över o... |
|
|
Äventyr i Algeriet
I januari åker Allt om MC t... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO
I ett maffigt bergsområde, ... |
|
|
Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Direkt från Teneriffa! Förs... |
|
|
CIAO ITALIEN!
Pressrelease från KTM: ... |
|
|
Nu jobbar vi med Katalogen!
Idag startar vi det digra a... |