Vi som puttar motard i Göteborg! åktråd bl.a.


Men det är ju bara jaga tag på vilka motardfälgar som helst, som har rätt mått på navbredden så kan man ju bara byta lager i dom sen.. Lätt som en plätt :)

Köper du KTM orginal så får du nya muttrar med :tummenupp

Köpa originalgrejer?? Det va det värsta jag hört!!:tungan:krama:arsele
Man köper billigt och bra sen så bygger man nåt!!:tuttar:tummenupp:yoparty
 
Last edited:
skateboardhjul e billigare:tummenupp

Enda nackdelen med skateboard hjul är väl att deras syfte är att greppa och att det e ju inte riktigt tanken med krachpuckarna iom att man vill att hojen skall glida på dom o inte tumla runt för mkt..

Ett bättre alternativ är väl då att be någon på en mekanisk verkstad (som man förhoppningsvis känner för gratis pris) svarva till något från en delerinstång eller motsvarande.
 
Haha vafan, nu måste jag ju göra det här själv.... inte nog med att jag inte har lokalsinne och hittar nån jävla stans.. nu riskerar jag att bli kallad mekanisk-idiot också.... jävla skit!

DU SKA INTE MECKA SJÄLV! :fatta!



Köper du KTM orginal så får du nya muttrar med :tummenupp

Dåså! :tummenupp

VADÅ BORRA HÅL?!?!?!
Hur i helvete tänker ni er att jag ska klara nått sånt???????

Vi löser det. Inte bli rädd nu :krama
 
Last edited:
Enda nackdelen med skateboard hjul är väl att deras syfte är att greppa och att det e ju inte riktigt tanken med krachpuckarna iom att man vill att hojen skall glida på dom o inte tumla runt för mkt..

Ett bättre alternativ är väl då att be någon på en mekanisk verkstad (som man förhoppningsvis känner för gratis pris) svarva till något från en delerinstång eller motsvarande.

Du behöver inte oroa dig för att skateboard hjulen greppar. Hojen väger alldeles för mycket och sliter ner det första lagret på hjulet ganska fort. Därefter kommer fyllnadsmaterialet.

Jag har klotat ett antal gånger med orginal, hemmagjorda och biltema. Det är funkar lika bra/dåligt oavsett vad du använder.

Så billigast är bäst helt enkelt: Köp 8mm stång + muttrar och skateboardhjul på biltema. 6mm stång är lite för klen och böjer sig för lätt.
 
Nu har jag lallat tid på en massa amerikanska stunt-forum... (det är alldeles för mkt sol i mitt kontorsfönster för att koncentera sig på annat) och min enda tanke just nu är att det här kommer bli en trasig säsong haha!

Så, nån som har moddat på massa sånna där fräääcka stunt-skydd på sin hoj? 12-bar, stunt-cage och sånt eller är det bara overkill?

Krashpuckarna tänkte jag sätta på oavsett dock...och handguards kan ju vara bra..
 
Nyheter
Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

Back
Top