Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
När man går sådär så är man säkrade i varann. Den mest erfarne/ starkaste går sist. Börjar man kana försöker hamna på mage med dojorna i färdriktningen och med båda händerna använda bladet på isyxan som broms. Det är bla därför de använder isyxorna som käppar och håller dem redan i bladet. Den som går sist håller i slacket på linan, precis som på bilden. Faller den främre kliver den bakre omedelbart ut på andra sidan.
Sen är det paus för att byta kallingar.

Vart är bilden från? Gick på såna där på vägen uppför mont blanc, inte lika branta men kul ändå. Nu fick man lust att göra nåt sånt..

E du en sån som får svindel när du köpt nya skor?????Har så svår svindel att det är jobbigt att bara titta på bilden.
Du med!Ja sista biten upp till toppen på Mont Balnac traskar man ju på en liknande kam. Jag minns att ngn före mig tappade nån form av stav där, som rasslade ivär nerför, det kändes ödesmättat att se den försvinna
![]()

|
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |