Nu nästa:
Äktenskapsbalken, 15 kap, 1§:
Regeln du far efter återfinns i ÄktB 2:1. Den är i allt väsentligt oförändrat överförd från den äldre Giftermålsbalken och har sett ut på detta sätt i vart fall sedan 1968. Längre tillbaka kommer jag inte just nu.
Av detta kan slutsatsen endast bli att regelverket inte är tillkommet för att tillgodose något muslimskt särintresse, eftersom vi knappast hade någon muslimsk invandring 1968.
Några citat ur förarbetena från den senaste ändringen; prop 2003/04:48,specialmotiveringen till 2:1.
"Av kravet på särskilda skäl följer att det endast är särskilda omständigheter som skall ge anledning till undantag. En grundläggande förutsättning för tillstånd är att den underårige har en sådan särskild personlig mognad att han eller hon har möjlighet att inse konsekvenserna av att ingå ett äktenskap. Vid sidan av en tillräcklig mognad bör det för tillstånd krävas att det finns andra särskilda omständigheter som talar för ett undantag från åldersgränsen. Endast om de överväger risken för negativa konsekvenser av ett mycket tidigt äktenskap bör undantag kunna göras.
_______
Bland övriga omständigheter bör det särskilt framhållas att betydelsen av äktenskapet för den unges personliga utveckling och sociala förhållanden, inte minst eventuella återverkningar på den unges utbildning, skall beaktas. Om ingåendet av äktenskapet skulle riskera att göra det svårt för den underårige att slutföra sin grundläggande utbildning, till vilken även gymnasieutbildning i dag får räknas, talar det emot att dispens meddelas."
Citatet talar väl snarast för svårigheterna att få tillstånd till muslimska barnäktenskap än tvärtom.