Jag har den minsta/billigaste modellen http://www.rollersmc.se/view.asp?a=1554 och är väldigt nöjd med den 



Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Funderade lite och kom fram till att jag inte dragit ur min XS3600 ur vägguttaget på mer än ett år. Laddaren är alltid lika jävla kåt på att smälla på fin-ström i batteriet, går mao som en klocka(underhållsladdar varje natt, vet inte om det är bra, men sånn är jag)
edit: jag ljög, jag snubblade över sladden förra hösten, då åkte den ur och jag fick ett jack i pannan.
Haha du är förlåtenVekar som jag ska köra på en sådan då.
JA precis! De är ju toppen till hojen eller en liten bil.
Någon som vet vad det är för kontakter som sitter på Ctek och var man kan få tag i sådana. Alltså inte "honan" som man sätter på batteriet utan hanen på laddaren.
Den äldre typen av Ctek-kontaktdon, är egentligen hobbytillverkaren Tamiyas egna kontakter, och en firma jag har köpt såna i mängder av är Kjell & Co.
?
Den äldre typen av Ctek-kontaktdon, är egentligen hobbytillverkaren Tamiyas egna kontakter, och en firma jag har köpt såna i mängder av är Kjell & Co.
Kanoners.
Jag har en Ctek med den gamla kontakten. Då familjen har flera hojar, mopped, åkgräsklippare och jag är alldeles för lat för att flytta runt på laddaren så hade jag planer på att köpa några billiga underhållsladdare och klämma på samma kontakt.
Är det någon som vet om en ren underhållsladdare från biltema för 139 kr fungerar lika bra som en Ctek för ren vinterunderhålls laddning?
Det känns lite dyrt med 4-5 st Ctec bara för man är lite lat...![]()
Denna är isf smidigare, mycket lik motsvarande C-tek. Samma knappar/funktioner.
http://www.sporthoj.com/forum/showpost.php?p=4488255&postcount=45
Jo, jag är väl lite smyg på den men informationen jag hittade när jag surfade runt var att den (i a f modellen som är par år gammal) inte återgår till laddning om strömmen bryts så som Ctek gör utan ställer sig i standby.
Då jag redan har en Ctek så är jag som sagt enbart ute att komplettera med några billigare underhållsladdare med kravet att de skall kunna vara permanent inkopplade under hela vintern.
Edit:
Biltemas har ingen onoff kontakt och kan alltså inte ställa sig i standby.
Ja kanhända är det så, jag har inte testat att dra i och ur kontakten på min Ctek
Ifall du missförstod.
Ctek återgår till sitt laddningsläge när strömmen återkommer.
Lidl's Tronic T4X skall tydligen inte det utan ställer sig i Standby.
Har jag också undrat men eftersom de tar typ 89,- för en extra sladdstump med kontakt för fast montage så lär de tagit en jävligt ovanlig..
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Concept RR
Under den prestigefyllda ut... |
![]() |
Snart dags för Custom Bike Show
Förra året firades den 50:e... |
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |
![]() |
En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu börjar det dra ihop sig ... |