Rånet mot värdedepån i Västberga

Rapporteringen i P1 var desto mer kaotisk. "Det är massor av poliser här på platsen", sade fältreportern. "Gör de något, eller står de bara och hänger?", replikerade studioreportern.
 
Militär precision, åhh, ni är alldeless för snälla, jag tar åt mig av berömmet
jodå, det gick riktigt smidigt och bra, Tobbe klantade sig lite däremot, glömde ju kvar väskan med sprängmedlet vi hade i reserv... men men, ingen skada skedd :rolleyes:
Vi sitter just nu allihop på franska rivieran och njuter av varsin pina colada och skrattar åt journalistiken kring vårat lilla äventyr.











:D
 
Nästan så man blir lite avundsjuk på deras tilltag, jag vill också vara värsta rika outlaw'n och köra helikopter hela dagarna :(
 
Det är bara att inse. Polisen måste få tillgång till ännu grövre vapen. Får man in en Stingray i bagaget på en V70?
 
Kan någon klargöra om P3 hade rätt i påståendet att de sprängde en polishelikopter? Det kan väl ändå INTE vara sant?
 
Kan någon klargöra om P3 hade rätt i påståendet att de sprängde en polishelikopter? Det kan väl ändå INTE vara sant?

Enligt uppgift så HOTADE de att spränga polishelikopter och hade placerat ut väskor vid deras två helikoptrar.
 
Enligt uppgift så HOTADE de att spränga polishelikopter och hade placerat ut väskor vid deras två helikoptrar.

Då kan man säga att det var GANSKA välplanerat då troligen. Jag trodde det var ett skämt när jag hörde om det på radion i morse...men tydligen inte. Men, men det var väntat att det skulle hända nåt stort snart eftersom rånen mot bilarna har minskat så drastiskt.
 
Det är väl inte första gången G4S värdedepå i Västberga råkar ut för rån.

Troligtvis så cirkulerar det ganska bra ritningar på det stället bland kriminella och därav är planeringen lite enklare.
 
CG bör väl fungera även mot icke bepansrade flygetyg....

Vet vi föresten att de var en Bell? Vad toppar en Jet Ranger? 240-260? Vad gör polisens eurocopter?

Ja, verkligen, fett att skjuta ner en helikopter när den befinner sig över Essingeleden i rusningstrafik! :tummenupp

Skitballt ju! En död är en tragedi, flera döda är statistik.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top