Macahan
9 LIVES MC
grattis till kortet och en jävligt fin hoj
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det verkar som att det där med mellankortet inte spelar så stor roll.
Har blivit stoppad 3 gånger med ostrypt hoj (inte strypt på pappret heller) men farbror blå verkar inte bry sig alternativt inte veta vad som gäller.
Eller är det bara en ren försäkringsfråga?
Nu 3e gången jag blev stoppad så blev jag av med körkortet. då borde de ju verkligen ha sagt något.
Fick kortet 15 juli. Och har nu en cbr 600rr -03. Nöjd och glad.
Kortet fick man igår och det var raka vägen hem för att sticka ut med sin R1-03 utan övningsvästen![]()
Kortet fick man igår och det var raka vägen hem för att sticka ut med sin R1-03 utan övningsvästen![]()
Kortet fick man igår och det var raka vägen hem för att sticka ut med sin R1-03 utan övningsvästen![]()
öhh, vad hade du för inspektör?
Jag klarade alla banorna perfekt, körningen var det inga problem med förutom att jag låg lite för nära en lastbil.
" Du får körkortet säkert nästa gång, det är BARA att boka om en ny tid "
Bara och bara.
Ryktet gäller i stockholm iallafall....
Grattis till kortet.
Klarade kortet i veckan, känns för j-vla skönt.
Fick ihop startmotorn och körde upp idag.
Att inspektörerna skulle vara hårda mot privatister och generellt kugga första gången stämde absolut inte för mig och tror det är ett elakt ryckte.
Inspektören var mycket trevlig mot alla. Började med att hälsa och tog sedan fram en krona och singlade slant om vilken av lågfartbanorna det skulle bli samt om vi skulle väja höger eller vänster på högfarten.
Han sa oxå att vi gör manöverbanorna för att se om han vågade ta ut oss i trafiken där han senare skulle göra bedömningen.
Personligt hade jag absolut inte min bästa dag. Nervositeten slog till mitt i lågfartsbanan när han påpeker vid första stoppet (lågfartsbana 2) att jag körde lite för fort. Pulsen steg genast 50 slag och det blev skit. Fick göra om och enligt mitt tycke gick det fortfarande riktigt dålig.
Högfarten slog jag ner en kon på tillbakavägen i serpentinen.
I trafiken vet jag att jag gjorde några missar.
Så jag var långt ifrån felfri men nar vi stannade så sa inspektören "grattis det såg bra ut" och jag fick även beröm då en bakomvarande bil hade påbörjade en omkörning över heldraget när jag skulle svänga vänster och tvingade mig att fortsätta rakt fram över spärrområde. "Ett helt rätt beslut".
Så lycka till ni som kommer köra upp framöver och var inte oroliga ni som kör helt privat.
Tjena jag har en fråga om teorin. Är det så att man måste köra upp inom 2 månader efter man klarar det? Har hört att det är så till B-kortet.
du har ett år på dig efter teorin
**!#!"**"## lågfartsbana....kör den prickfritt ena gången och nästa är det 'pop the clutch'-manövern som gäller för hela slanten.
Tips? Dutta gas? Dutta koppling? Frambroms/bakbroms?
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Concept RR
Under den prestigefyllda ut... |
![]() |
Snart dags för Custom Bike Show
Förra året firades den 50:e... |
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |