Highland 507
Kaaanske inte helt tokbillig..
Skulle nog kikat på dorsoduro före 950sm, även om dorson är tung är den inte så tung. Har iaf 95hk...
En gammal 500 tvåtakt är nog det jävligaste annars![]()
Varför Dorsoduron istället för 950?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Highland 507
Kaaanske inte helt tokbillig..
Skulle nog kikat på dorsoduro före 950sm, även om dorson är tung är den inte så tung. Har iaf 95hk...
En gammal 500 tvåtakt är nog det jävligaste annars![]()
Highland 507
Kaaanske inte helt tokbillig..
En gammal 500 tvåtakt är nog det jävligaste annars![]()
Varför Dorsoduron istället för 950?

Maico 700 cc 2-takt går nog helt ok![]()
Provkörde en kompis KTM 690 SM '07 idag. Bus bus och riktigt kul när det svänger! Dock var ju maskin tokslö och på bromsfronten hade dom glömt och montera en skivaJag vill ha en lika lätt & busig motard fast med mer ös i maskin och riktiga bromsar, vad ska man leta efter? Hellre längre service intervall än den där sista hk, & gärna över 350mil mellan gångerna.
Känns förövrigt som om det här måste vara en helt unik tråd här i SM-forumet![]()

Köper du en ny Aprilia så har du en cykel som håller bra också. Byta olja och filter är väl inte hela världen och under den tid som du har den kommer du inte behöva renovera motorn. Aprilia har fått in så många motorer (de använde en dålig packningsmassa mellan blocken från början) att dom är less och har gjort dem rätt från början nu.
Sen köper du till ett silmoto avgassystem så har du mer tryck än allt annat där ute, inklusive stora tvåtaktare. Och gatregistrerad från början är den också.
Fast jag behöver inte sitta här och predika, ta och provkör en så vet du vad du vill ha sen![]()
Hur funkar dom till långåka?
Alltså, inte 100 mil, men en 20mil enkel iallafall.
Dom ligger ju rätt bra i pris trotsallt.
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...
På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...