Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Vad är den stora fördelen med en EXC jämfört med en FS650 som motard då?Den tröttare motorn eller den degiga endurofjädringenFörstår inte varför min pärla aldrig kommer med när det snackas motard!
KTM 525 EXC är apfet som motardMyyycket bättre än "rejshusa" ^^

Vad är den stora fördelen med en EXC jämfört med en FS650 som motard då?Den tröttare motorn eller den degiga endurofjädringen![]()
Ja 2k/månad i totalkostnad för hojjen matchar du nog inte med en lite "rejsigare" motardhoj om du inte åker väldigt sparsamt.Men varför inte kolla på något mer gatanpassat?
Den är orange? Fjädringen är väl ändå inga större problem att ändra på?
Poängen var att jag tycker folk ofta glömmer bort EXCn när det kommer till val av motard. Den finns också att välja var min tanke.
Sen varför du vill jämföra den med en FS650 förstår jag inte, det har jag inte ens nämnt något om.
Att den är "myyycket bättre" sa jag med en smula ironi, men det framgick kanske inte.
Att vi tycker olika mycket om KTM är ju en annan femma.
Men dina budgeterade 8k räcker inte särskilt långt när du börjar rota i motorn.Speciellt inte om man lämnar bort jobbet.Och du vill väl följa boken till punkt och pricka?
Just precis.Jag gissar att du köpte en ny hoj,bytte olja några gånger och sålde innan du behövde gå igenom motorn.Då är dom väldigt billiga att äga,åtminstone om man glömmer värdeminskningen.Därav JAG VET INTE.
Just precis.Jag gissar att du köpte en ny hoj,bytte olja några gånger och sålde innan du behövde gå igenom motorn.Då är dom väldigt billiga att äga,åtminstone om man glömmer värdeminskningen.

en grej som ja funderade på med husas maskiner e att mer ell mindre alla verkar vara strypta i papperen o pga de verkar försäkringarna bli billiga men vad händer när nån smäller o de visar sig att de e själva verket är en ostrypt hoj ?
Ja du, din sxv är väl knappast orginal heller.
Aprilia anger inte full effekt i sina papper.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |