Gabor
Guest
[YOUTUBE-ID]8ICPsuXbnls[/YOUTUBE-ID]
Last edited by a moderator:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.






[YOUTUBE-ID]xHdqY9eZoOY[/YOUTUBE-ID]
Varför lägGer han inte ned!
Varför bromsar hann mittisvänGEn+?
Varför tjör han in i murren?
Varför sätter han ned benet?
VArför gåR han in i muren när han borde vara vid APPEX!!1
Jälla idoit!!!![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

förklaringen är enkel: han drabbas av panik.
och panik i sig är en plötsligt uppkommen skräck (och skräck i sig är detsamma som rädsla, vilket många av oss upplever i vårt dagliga liv, framförallt i köket).
när paniken (och sålunda skräcken dvs rädsla) inträffar, slutar vissa delar av hjärnan att fungera. inte bokstavligt talat, utan mer metaforiskt. en person som drabbats av detta är frånvarande i situationen som just händer och kroppen (även hjärna m.a.o) går in på en sak - överlevnad. man kan ju då undra varför kroppen/hjärnan då beslutar sig för de dumheter vi just sett i filmklippet, men som nyss nämnt så slutar den delen av hjärnan att fungera som vi kallar för sunt förnuft (vilket flera av oss har på sh).
det är fysiskt och mentalt möjligt att träna kroppen/hjärnan på att vara förbered inför situationer som i filmklippet, dock kan inga garantier ges utan är mer en chansning trots allt. det har hänt att i sådana situationer har kroppen velat en sak och hjärnan en annan vilket har medfört en total separationsångest hos kroppsdelarna och total kollaps av personen ifråga har skett. i sådana fall talar man om ett MÄNSKLIGT SVART HÅL. detta ska dock inte förväxlas med experimenten som genomförs i cern-projektet.
Jag tror att ditt andra nick är SteffoB
/J
Aha, jag trodde att han missbedömt Vinkelförskjutningen.Jag tror att det beror på att han inte har motstyrningsluft i däcken !

förklaringen är enkel: ...Bla, bla, bla...
Aha, jag trodde att han missbedömt Vinkelförskjutningen.
Han hade väl skjutmått.Jag vill härmed inte förringa din intelligens, men du innehöll en något bättre image tidigare. Nu börjar det tyvärr bli lite tröttsamt med ordbajseriet. Tro för all del inte att du äro den enda på detta eminenta forum som kan förvrida svenska språket näst intill oigenkännlighet. Välskrift i mitt tycke är mer att medelst korta rader, med stort innehåll och grammatisk riktighet, uttrycka det man tänker - utan komplicerade omskrifter eller krystade, svårbegripliga utsvävningar...![]()
Rätt och slätt - Överlevnadsreaktioner är den största faran i Hojåka. Lär dig behärska dessa på bana. [Pungt™]
PS.
Hadron Collider är ett spännande projekt (på tal om CERN) - håller med![]()
[YOUTUBE-ID]moEzECvJDas[/YOUTUBE-ID]
DS.
Det finns ju en del videor på youtube som talar emot att denna överlevnadsinstinkt går att behärska...
Bettskena!
Har du på något vis (som jag inte har lyckats räkna ut) betalt per ord som du skriver, om det är så kan du pm:a mig, behöver också få ihop till hyran.
Jag vill härmed inte förringa din intelligens, men du innehöll en något bättre image tidigare. Nu börjar det tyvärr bli lite tröttsamt med ordbajseriet. Tro för all del inte att du äro den enda på detta eminenta forum som kan förvrida svenska språket näst intill oigenkännlighet. Välskrift i mitt tycke är mer att medelst korta rader, med stort innehåll och grammatisk riktighet, uttrycka det man tänker - utan komplicerade omskrifter eller krystade, svårbegripliga utsvävningar...![]()
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |