Vilka är bäst. Göteborgare eller Stockholmare?

Vilka är bäst?


  • Antal röstningar
    0
Kul att många röstar på Gbg samtidigt som vi i Sthlm får ta emot alla idiot-bönder som flyttar in i vår stad.

Svar: Bara idioter flyttar till Stockholm! "Lika barn leka bäst" = dom passar där!
 
Nu var det inte staden utan invånarna som omröstningen gällde.
Stockholm för min del.
Göteborgare skriver irriterande ofta i någon sorts halvdialekt där de så kallade "orden" la, gött mos och goa gubbar används.
"Glenn" har jag inte hört, men jag håller mig gärna från stan.
Om vi går in på trafikplaneringen i staden så var väl Göteborg grundad av Hollänska sjömän. De gillar att röka på så då blir vägarna där efter.
(Säkert inte sant, men det låter kul)
 
Hur var det nu...hur många "vad finns det att göra i stockholm"-trådar har startats....ni verkar ha trökigt där uppe :rofl
Ja för i Skövde är det minsann fullt ös och ständigt klackarna i taket. Maken till storstadskomplex får man leta länge efter.

On topic så är Stockholm som stad finare men folket och mentaliteten i allmänhet är betydligt skönare i Göteborg. Min röst faller därför på det sistnämnda.
 
Det förklarar en hel del till varför övrig befolkning i landet ser på stockholmare som de just gör. De tror att de är överlägsna i precis allt, i själva verket bor bara en liten del i "stockholm" medans resten bor i Nacka, Täby, Tälje mfl.

Jag är en ingrodd Kungsholmare, hjärtat av hela stockholm :yoparty .

Och ja, ironin är borta med vinden.

// Linus
 
Hade faktiskt väntat mig en roligare tråd då jag vet att det finns mycket humor här.

Har provat båda (kommer från en 3:dje stad) men ja jag har hamnat i Stockholm.

Intressant tråd men inte särskilt upplyftande - kanske skulle prova något helt annat... (söderhavsö tex)
 
Hur var det nu...hur många "vad finns det att göra i stockholm"-trådar har startats....ni verkar ha trökigt där uppe :rofl

Ja för de trådarna startas ju alltid av Sthlm:are :rolleyes:

Eller så startas de av glesbygdsfölk som inte vet hur/var man har kul i Sthlm.
Det ENDA som är bättre med Gbg skulle väl vara saltstänket.
 
Stockholm är bäst.
Alla rensar fisk i Göteborg.

Om någon tycker mitt påstånde är fel så undrar jag varför varannan epainvandrare som bor i stockholm heter Glenn.

Jag tycker du har fel och i ditt påstående. Ang epainvandrare som heter Glenn beror det nog på att det är många Göteborgar-waanabee som inte får köra för långt hemmifrån. Från Tensta till Kungshlomen inte längre ifrån mamma.
 
Last edited:
När antalet röstande överstigit 1000 utses den officiella vinnaren. ;)

Innan det kan ni :gnuggahänder hur mycket ni vill. Det är ändå inte avgjort än. :D

:tungan :tungan :tungan :tungan :tungan :tungan :tungan :tungan
 
När jag hör stockholmare tänker jag alltid på dryga snubbar med rosa skjorta och bakåtslickat hår.
Dom invaderar Marstrand på sommaren och lägger 2 månadslöner på skumpa på en helg för att stila sig.
Dom går bara inte att tycka om, man vill bara putta ner dom från bryggan.

De stockholmare som inte leker "stekare", brukar ju vara trevliga människor men de få som alltid ska flasha förstör för resten.

Rösten på GBG såklart :yoparty
 
Även fast en göteborgare försökte slå ner mig senaste gången jag var i Göteborg :näsblod så tycker jag mer om Göteborg än Stockholm :D
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top