Vill ha mer bottenkraft!

Åh, nu blir jag sjukt sugen... :) Men hur är det med service på dessa? Vill ju inte ligga å justera ventiler stup i kvarten som jag hört man måste på motarder? Det kanske bara är på enstånkorna?

Nej fan det behöver du inte. Beror på vilken motard du har. Hade min inne på 100mil service nyss. Nästa är vid 750 mil så det är riktigt bra. Sen e reservdelarna riktigt billiga till dom flesta motarder då dom flesta delarna e av plast. Åk å provkör en 950 å jag tror du kommer bli lika såld som jag blev :yoparty
 
Som vanligt vill vi upplysa om att en fyrcylindrig japansk tusenkubikare har mer effekt på alla varvtal jämfört med en tusenkubikstwin.

Det hjälper inte den här personen, det han förmodligen vill åt är vridet från låga varvtal då han är less på att varva innan det händer något. Karaktären från en twin passar således mycket bättre.

Och jo, vi vet att en rad4 har mer vrid än en twin.

Min firestorm med med några kugg upp bak var hundra ggr roligare i stan än r1000 jag kör nu :yoparty
 
Det hjälper inte den här personen, det han förmodligen vill åt är vridet från låga varvtal då han är less på att varva innan det händer något. Karaktären från en twin passar således mycket bättre.

Och jo, vi vet att en rad4 har mer vrid än en twin.

Min firestorm med med några kugg upp bak var hundra ggr roligare i stan än r1000 jag kör nu :yoparty

Det är inte konsistent att säga att en 1000 cc v2 har mindre effekt på alla varvtal än en 1000 cc radfyra. Däremot brukar det ju vara så att radfyran uppnår samma eller högre vridmoment men vid ett högre varvtal än V-twinnen som därför pga av mindre ventilarea får en lägre maximal litereffekt.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Back
Top