Meine Damen Und Herren BMW S 1000 RR

Av svaren verkar det som att priset kommer att ligga >200KSEK alternativt något över övriga sporthojssegmenetet.
Själv så tror jag priset kommer att hamna långt över japshojarna, priset komm er b l a beror på hur mycket gatverversionen får behålla från raceversionen, sitter t e x nu på Öhlins gaffel och en massa kolfiber m m. Jämför med HP2 sport som börjar på 209KSEK. Tydligen skall BMW producera 1.000 ex till att börja med, tror att dessa hojar kommer att gå åt direkt till förhandsbokare.

Designen verkar flertalet verkligen gilla och skulle kunna tänka sig ett köp, själv så gillar jag gixxern och RR:n är snarlik den...:)

Försäkringen på HP2 sport via If är billig, från ca 6KSEK/år, tror inte att RR kommer att ligga mycket högre.

Det som talar emot hojen är min magkänsla som säger hur f-n kan BMW helt plötsligt bara tillverka en RR-hoj som kanske skall vara bättre än övriga japs RR hojar? Jag menar här har konstruktörerna legat och "klurat" i så många år på modeller som GSXR, R1 och Fireblade, uppdatering från uppdatering har skett. Men tjohej här kommer tyska ingenjörer in och "bara" presenterar en grymme RR hoj!? :galen
 
Det som talar emot hojen är min magkänsla som säger hur f-n kan BMW helt plötsligt bara tillverka en RR-hoj som kanske skall vara bättre än övriga japs RR hojar? Jag menar här har konstruktörerna legat och "klurat" i så många år på modeller som GSXR, R1 och Fireblade, uppdatering från uppdatering har skett. Men tjohej här kommer tyska ingenjörer in och "bara" presenterar en grymme RR hoj!? :galen

Reverse engineering. ;)

Jag tror den kommer bli svindyr för övrigt. Över 200k, kanske t om 250k känns inte alls omöjligt. Kolla bara på HP2, 170k för en grushoj. :rolleyes:
 
Är personligen mer intresserad av Aprilias nya V4á...HUA!!!

BMW gör ju bara en variant av vad japanerna redan gör ganska bra....
 
Den där har jag redan sett Live nere på Cartagena i Spanien. Den är rätt schyst. En typisk sporthoj enligt mig, dock gjord av BMW, vilket är det speciella med det hela.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top