Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Ringer Folksam, mitt försäkringsbolag där hojen är helförsäkrad.
Jag har ju maskinförsäkring iaf...trodde jag. Nä, hojen är ju ostrypt och därmed felförsäkrad. Bingo!
Jag sitter här med papper framför mig med mitt försäkringsbesked med omfattning etc. Det står ingenstans om hojens effekt. Det var inget som diskuterades när jag skrev försäkringen. Jag får väl skylla mig själv.
Detta kan ju va nåt att tänka på er som tecknar försäkring nästa gång.
Om det inte står borde dom väl inte kunna avsäga sig det eller? Låter konstigt, fast dom går väl på hur den är reggad i bilregistret.
Låter som ett billigt knep för att slippa sina garantier . Jag kommer inte köpa någon Aprilia så länge dom har sådana garantier .

Saker går sönder, vissa fabrikat lite mer ofta än andra men vad som verkligen skiljer agnarna från vetet är hur eftermarknadssupporten är.
- Var sugen på en SXV 550 när dom kom men handlaren vägrade sälja en till mig, supporten på den modellen hade visat sig vara noll från Danmark.
- En parallelimport R1-07 skär efter 200 mil, repareras visserligen men det tog 8 (åtta) månader.
- En fyra år gammal svensksåld R1-04 (på de var det 2-års garanti) totalrasar vid 5000 mil, Svenska Yamaha står för delarna, kunden betalar jobbet, fixat på ett kick.
Det ÄR skillnad...
Vad definierar ett tävlingsfordon då? Är den gatreggad och körs på gatan borde den inte klassas in som tävlingsfordon tycker jag personligen.Finns inga garantier på tävlingsfordon, bara good-will om de har lust. När jag hämtade ut min KTM enduro och det droppade olja ur blocket så fixade de det men det finns som sagt ingen garanti.
Man måste förstå vad man köper, annars blir man "lurad".
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Shelby Turner, klar för GGN
Pressmeddelande 2026-08-05F... |
|
|
Premiär för Östgöta Dundret
Under 1940 talet var Finspå... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |
|
|
Ny 500-kubiks retro från Honda
Efter rykten om en ny retro... |