KTM Duke

Ekstrand

Ny medlem
Gick med
8 Jul 2008
Ort
Vetlanda
Hoj
Suzuki, SV 650s -04
Ni som vet , va e de egentligen för skillnad på en duke 640 och en "vanlig" 640 ?
Förutom utseendet och det självklara . :)
Tacksam för svar så ja kan reda ut mitt problem någon gång .
Kraam !
 
Har en duke själv, men vet ändå inte om det är någon skillnad :D

tror det skilljer 2-3 kilon i vikt (duken tyngre), den ser inte ut som en moppe
framifrån :D
 
Det som skiljer är väl kåporna (lackade) och sen är väl frambromsen lite bättre på duken om man jämför de tidiga modellerna. Tror Duken även har fälgar utan ekrar medan 640n har ekrar.
 
Last edited:
okii , då är det som ja hört innan då , ingen speciell skillnad på dom . Mer än att Duken ser extremt mycket bättre ut ! HAr även hört att Duken är något högre, eller större . Kan de stämma ? Kram
 
okii , då är det som ja hört innan då , ingen speciell skillnad på dom . Mer än att Duken ser extremt mycket bättre ut ! HAr även hört att Duken är något högre, eller större . Kan de stämma ? Kram

Nä högre är den inte iallfall. 880mm har duken och 910mm har 640n enligt bikez.com. Kanske upplevs den däremot osmidigare. Jag har bara jämfört en 625a och en Duke och då tyckte jag 625an var smidigare.
 
Nä högre är den inte iallfall. 880mm har duken och 910mm har 640n enligt bikez.com. Kanske upplevs den däremot osmidigare. Jag har bara jämfört en 625a och en Duke och då tyckte jag 625an var smidigare.

Annat styre på Duke. 625 har en rakare variant medan Duke har en lite mera "böjd". Kan vara därför som den känns smidigare. Så känner jag iallafall!
 
Vikten är samma enligt pappret, duken är smidigare än 640 på gatan.
Halva fjädringsvägen på duken som gör den bättre att köra men kass att hoppa med, samma bromsar om det inte är en enduro640 m.m. Kanonhoj, har dock precis sålt min efter 5 år :)
 
Okii . Så Duken är lite mer motorcykel , och 640 kanske lite mer cross stuk ? :) Hur som helst så ser Duken så otroligt mycket bättre ut än den vanliga ! :)
 
På Duken lossar man sadeln med nyckeln och det finns ett litet fack bakom sadeln, där man kan ha lite verktyg andra små prylar.

Duken är en bra allround-hoj om man kör landsväg:)
-Jag gillar den :D
 
duke ska enligt en kompis ha en annan vinkel på gaffeln med för att anpassa styrningen mer till vägar typ. Fast jag tror inte man märker det så mycket. Jag kör duke en polare har 640 när man tittar på dem ser man ju att själva grunden är jäkligt lik, men jag tycker ju självklart att duken är snyggare :) Fast jag är partisk som fan. Går ju göra rätt mycket med duken med om man gillar sånt. Om du står mellan 640 och en duke 2 och tycker duken är snyggare så skulle jag säga att du skulle ta duken! Tror det är större skilland på typ duke 3 och de andra 690 modellerna än säg en duke 2 och en 640 alt 625
 
Kortare och styvare fjädring som bättre passar för gata/bana, bättre frambroms och så en större luftburk och dubbelsystem baktill gör att den i "öppnat skick" levererar mer effekt och framförallt vrid. De mjukare fälgarna och korta fjädringsvägen gör dock att man inte kan misshandla den lika hårt med t.ex. offroadkörning o.d.
 
Hur är det med service intervallerna på dessa hojar, hur mycke kan man göra själv och vad bör man göra?
 
Hur som helst så ser Duken så otroligt mycket bättre ut

Då har du inte sett en 660 -05 eller nyare med svart plast... :fakta

Inte för att det tillför något till din fråga, men jag jämförde min 660 med min polares Duke II, och min hoj har drygt 5cm längre axelavstånd. 3cm satt i svingen, 2cm kan jag tänka mig sitter i att framgaffeln har lite annan vinkel.

Duke II är i övrigt en väldigt trevlig hoj. Kompisens är kittad med flatslideförgasare och slipon, och den har ett riktigt trevligt mellanregister. Dock känns den betydligt tyngre när man byter till den från min 660, och för en tjockis som jag är det bra med lättare hoj. Får vi ungefär samma totalvikt liksom. :tungan
 
Hur är det med service intervallerna på dessa hojar, hur mycke kan man göra själv och vad bör man göra?

Vid vanlig gatkörning - byt olja och filter var 300:e mil ungefär. Det är vad ett bakdäck brukar räcka också och sulorna kränger man ju lätt av och på själv (slanglöst). Ventilspel-koll var 500:e mil. De sätter sig efter några hundra mil och rör sig nästan inte alls sedan. Tvätta luftfiltret när det inte längre ser rent och fint ut. Dessa grejer kan alla göra på egen hand.

Vid 1500-2000 mil kan det vara lagom att ta isär motorn och se över lager, veven, kolv och ventilernas status (ventilerna behöver ofta slipas om lite för att täta ordentligt). Om du nu inte märkt något strul tidigare - kolla alltid magneterna vid oljebytet efter större spån än normalt. Splitta motorn är inte märkvärdigt svårt heller, men kräver några få specialverktyg (några köper man, andra tillverkas lätt - t.ex. olika mothåll)

Hojen vibrerar ju en del, så gå igenom alla skruvar och muttrar ibland och se så inget lossnat. Loctite är nödvändigt på vissa ställen :)
 
Någon som vet nått bra ställe i stockholms trakten där man kan lämna in en duke för service, och om ni vet cirka vad det går på..
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top