Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag har en 99:a och betalar ca 8500:- halvf./helår hos Folksam. Tar jag SMC:s helårsförsäkring där man måste gå en sporthojskurs hos SMC kostar det 5100 half./helår.
Bor i Helsingborg och är 32.
Okej, hur mycket tar dom för en helförsäkring..?
+ stor stad m.mEn snabb gissning, så tror jag en hel borde landa på ca 20-30k om år, sen så gör din längre ålder det ännu dyrare för dig+ stor stad m.m
Okej, hur mycket tar dom för en helförsäkring..?
Lite OP men är det någon som sitter på lite fakta om hojjen? Vad som helst egentligen, behöver veta så mycket som möjligt om den.
Mycket bra motorcykel! Har haft min i två säsonger och kört 1600 mil sen dess. Har inte en tanke på att byta upp mig. Tycker jag har effekt så det blir över också. Hyffsad bekväm körställning så du kan semestra med den utan att bli alltför trött i ryggen. Bränslesnål också. Tanken är på 18 liter varav 3 liter reserv. Min reservlampa brukar lysa efter 27-30 mil.
Läs BIKES begagnat test. Den var klassvinnaren 99-00 i sin klass och utan barnsjukdomar. Bra på allt utan att sticka ut åt något håll.
Nånting man ska akta sig för/kolla innan man köper hojen? Nåt som brukar fela, nåt som är jättedyrt och fixa om det är trasigt osv?
Kamkedjesträckaren brukar ge med sig har jag läst och det hör man genom att det rasslar lite från motorn vid tomgång. Kostar runt 500-800:- att byta tror jag.
Mig veterligen finns inget annat modellberoende fel.
Generellt för alla hojar ska du titta på glapp i hjul och styrlager, läckage i stötdämpare, motor. Kolla om bromsskivorna inte är skeva, drivpaketets skick.

|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |