Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Fick 1500kr i böter p.g.a för liten regskylt ,ej synlig reflex bak, inga backspeglar

Ingen fara , det är ju bara Kosmos som är min avatar...han är ju min idol!!!Precis vad jag tänkt göra, men lite synd att jag inte får tag i nån skylt förrän till veckan, så det blir ingen mer körning i helgen, för den lite surare polisen sa att han skulle vara ute hela helgen och direkt börfälla mig igen om han såg mig.![]()
Ps. Satan så ful Avatar du har....förlåt, om det är du själv som är på bilden![]()
vad har ni för poliser där uppe ?Har dom inget annat att göra än jaga en stackars hojåkare?Bra skrivetTur i oturen.![]()
Har du ännu mer tur hinner du vara hojåkare tillräckligt länge för att fatta att det finns en poäng med både speglar och synliga blinkers.![]()
![]()
Ingen fara , det är ju bara Kosmos som är min avatar...han är ju min idol!!!vad har ni för poliser där uppe ?Har dom inget annat att göra än jaga en stackars hojåkare?
hmm..gör så här: skaffa en riktig skylt där bak ,2 st backspeglar, en reflex där bak så vipps är du lagligt!!! enkelt , va?

Tur i oturen.![]()
Har du ännu mer tur hinner du vara hojåkare tillräckligt länge för att fatta att det finns en poäng med både speglar och synliga blinkers.![]()
![]()

Kanske det , men han är ju Umeås säkraste hojåkare iaf...jag vet hur det är , jag har ju oxå varit 18 år ...man vill ju vara outlaw, ju mindre säkerhetsgrejer desto tuffare man är.....men min poäng är grabbar att gasa utav hel... när ni har fri sikt , sen på korsningar o rondeller ta det lugnt , bilisterna ser inte er!! Tänkt på det , du är ju osynligt!Ha en bra hoj sommar, PS.30 år utan olyckor...knack , knack , ta i trä...ukeNu vet ja inte om de e ja som e tråkig men... de där du säger.. innebär inte det att han även får Umeås fulaste hoj??
Kört i fyra år.. varav fyra utan speglar o tre utan blinkers bak... När fattar man poängen??![]()
Dom stod faktiskt och diskuterade om backspeglarna, en av dom trodde inte att det var lagkrav på dom men den andra (lite surare polisen) trodde absolut att det var krav på dom, men hursomhelst sa han att jag ändå skulle ha böter p.g.a alla dom andra "allvarliga" felen.![]()
Ok, men kör försigtig iaf..no more olyckor,ukeDet har verkligen inget med "outlaw" stil att göra, utan berodde mer på att jag inte hunnit färdigställa hojen helt men blev så jävla sugen på att ut och köra en sväng då solen sken för fullt och hoppades väl att inte Umeås mest nitiska polis skulle stå bakom första bästa kurva.
Och jag är betydligt närmare 30 än 18...tyvärr.![]()
Tänk om poliserna bara kunde tänka lite mer som du, då kunde jag ju kanske ha sluppit ombesiktning i alla fall.![]()
Vem är så dum i huvet att dom åker med miniskylt idag ?
1.500:- i böter rakt av och i värsta fall blir det brukande av falsk urkund eller märkesförfalskning (om regnummret inte stämmer alltså). Då blir det dagsböter.

Ja gissa vem du ? Undra vem som är mest dum i huvudet.
Nu vet ja inte om de e ja som e tråkig men... de där du säger.. innebär inte det att han även får Umeås fulaste hoj??![]()
Kört i fyra år.. varav fyra utan speglar o tre utan blinkers bak... När fattar man poängen??![]()
|
|
MC-mässan startar idag
Med start idag, den 23 janu... |
|
|
Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!
Bikes monter full till bred... |
|
|
Nya Indian Chief Vintage
I kölvattnet av att ha spar... |
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |