Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
då är det julafton i morgon då! fick just ett samtal från min handlare varvid en vänlig röst sa att nu är min hoj färdig att hämtas!! så imorgon är jag officiellt er6 ägare. undra om jag kommer kunna sova någon ikväll..
sitter en kontakt på högra sidan i tailen. där bör den fästas har jag för mig. dufår lossa lite skruvar och grejor så du får av kåporna å då kommer kabelhärvorna fram. lite pill men klart på en kvart
Sweeeet grattis![]()
jag ska också hämta ut min er6a men hinner inte imorrn![]()
vad vart det för färg då?
jag var hos handlarn idag och fixade några grejjer då stog hojjen där å blängde på mig, det var ganska jobbigt att bara stå och titta
ses på vägarna
För att ställa in förspänningen på dämparen, kan du använda specialnyckeln som följer med i verktygsväskan (ser ungefär ut som ett handtag med en halvcirkel på). Du behöver avlasta vikten på bakhjulet, lämpligtvis med ett depåstöd, annars kan det bli lite jobbigt att skruva.Någon här som kan det där med att ställa in fjädringen/dämparen bak på er6:an? Är det någon nyckel man skall använda sig av för att göra den mjukare/hårdare och hur och hur mycket skall man skruva.
Anledningen att jag frågar är att sambon följer med mer och mer och då är fjädringen tok för mjuk.
Tackar ödmjukast på förhand.
Jag kanske ser dåligt men jag hittar inga kraschkåpor?
Ahh my mistake, tänkte på kraschpuckar...
Var hittar man kraschkåpor till en ER6:a?
Om det är till n-versionen, har Twinshack några. Hittade även ett par racekåpor till f-versionen på Blue Ridge Performance.
Blev så sugen när jag kom hem förut så det blev en liten kvällstur![]()
Nedförsbacke på sjön?![]()
![]()
Fin solnedgång och najs hoj!

För att ställa in förspänningen på dämparen, kan du använda specialnyckeln som följer med i verktygsväskan (ser ungefär ut som ett handtag med en halvcirkel på). Du behöver avlasta vikten på bakhjulet, lämpligtvis med ett depåstöd, annars kan det bli lite jobbigt att skruva.
Själv skjutsar jag tjejen ganska ofta och använder det tredje hårdaste läget, vilket funkar fint, men kan kännas aningen hårt vid ensamma touringrundor (väger 84kg).
Har du tillgång till manualen står allting där, om inte tänk: ju högre upp på "trappan", desto hårdare förspänning.
Hoppas detat kan vara till någon hjälp.
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |
|
|
KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?
KTM:s mellanklassraket får ... |
|
|
Nytt från Halvarssons: Mora V2
Halvarssons nya Mora V2 är ... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |
|
|
Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife
Efter att motorcyklar förbj... |
|
|
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich
Tysk precision möter äkta G... |
|
|
Vinn en batteriladdare från CTEK
I samarbete med CTEK har vi... |
|
|
Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!
Super Adventure och Teide ... |