2*Nice!

  • Thread starter Thread starter jP
  • Start date Start date
Det har man onekligen gjort...
cameltoe.jpg

Varför????
 
Det där gott folk e va som kallas "mummel-byxor" :D (Du ser läpparna men hör inte va dom säger) Personligen gillar jag bättre "mus-i-kant" kjolarna :)
 
Den motor har aldrig varit en panhead ! Det är en modificeret Twin Cam

Ja det har du ju formodligen rätt i nu när jag kollar på lyftarhusen ordentligt. Jag trodde aldrig någonsin att det var en oem-panhead, men jag tyckte i förbifarten att det såg ut som en S&S Panhead (Pandemonium). Nåväl, avgasrören är inte sunda även med en TC-snurra.
 
Yes! "No regret" heter den, namnet syns på tanken om man tittar noga.

Den är lite ball tycker jag, men på avgassystemet så ser man ett exempel på många custombyggares vanliga prioritering mellan formgivning och funktion: Avgassystemet har alldeles för kort längd för den lågvarviga panheaden, dessutom har den olika längd på avgasrörer från ettans resp tvåans burk till kollektorn.

Det blir lite töntigt när man bygger ett avgassystem som ska se race ut, och så kan ett barn se att det förmodligen hade gett bättre effekt med ett raggarrensat originalsystem.:dummer



Typiskt dej att nörda sönder hojen. Den är ju apfräck :D
 
Typiskt dej att nörda sönder hojen. Den är ju apfräck :D

Jo jag gillar stuket också, men det blir ju lite multi useless när designen blir för överordnad.

Hojen nedan är ju däremot ngt som tex skulle funka att åka på, och ändå vara potent och HD. Och det är inte bara för att jaghar en likadan motor so jag lägger in bilden. :hihi
 

Bifogat

  • Wakan10.jpg
    Wakan10.jpg
    96.9 KB · Visningar: 148
Japp, jag fandt denne artikel

http://www.bikernet.com/news/PageViewer.asp?PageID=900

The bike features a Kendall Johnson-modified Harley twin cam motor and transmission

Aha! Tack!
Men jag trodde på dig direkt när jag kollade tillbaks på bilden efter din kommentar: det syns ju på vinklarna på stängerna att de inte kan mötas mot en kam, det måste vara en twincam. Så har de satt på en kamkåpa inspirerad av registersidan som fanns tom struten kom.

124" ska den tydligen ligga på, över 2 liter :hihi
 
Der er iøvrigt en glimrende artikel om Roland Sands i MCN 5/2007 :tummenupp

Tack, ja det numret har jag ju nu när du säger det! Fast jag har lagt det i fikarummet i vårt hojgarage. Men jag ska dit nu åas så kan jag läsa på lite! :)

Hilsen
J
 
Jag gillar sällan fighters, twin eller HD, men den där va riktigt läcker! :kär Stilren, inget onödigt lullull, men ändå kraftfull :tummenupp

Ja den är verkligen vacker! Sinnligt på ngt vis. Det tycker jag med.
Men kallar du den fighter?
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top