Skilja på bensin och oljeblandad bensin

Du menar väl 98% eller 99,33%!? Eller räknar du nu med att bensindoften är en starkare doft och därmed tar över doften från oljan, vad grundar du dina siffror på? :D

Är tacksam för så snabb respons, men kan inte sluta undra: Vad gör ni på dagarna egentligen utöver gama på SH?

Jag är väl inte kvinna heller! JAg kan göra FLERA saker samtidigt! ;)


Siffrorna? De grundas på Doktor-fakta!
EOD!!!
:D
 
men kan inte sluta undra: Vad gör ni på dagarna egentligen utöver gama på SH?

Kliver upp strax efter klockan 13, gäjmar BF2142, äter lunch klockan 15, tittar på TV, äter glass klockan 16, experimenterar med olika linux-distar, kliar mig i naveln, sover middag, dricker kaffe, lirar spel, lirar musik, äter middag, typ etc osv. Jobba? Överreklamerat!
 
Kliver upp strax efter klockan 13, gäjmar BF2142, äter lunch klockan 15, tittar på TV, äter glass klockan 16, experimenterar med olika linux-distar, kliar mig i naveln, sover middag, dricker kaffe, lirar spel, lirar musik, äter middag, typ etc osv. Jobba? Överreklamerat!

:mad: Lyxgubbe!
 
lägg lite av den tvivelaktiga soppan mellan skinkorna, sen springer du ett marathon...om skinkorna skär.....tadaaaaaa
 
Häll ut på smörpapper, soppan borde dunsta snabbt färgen på fläcken borde kunna skilja sig åt med olika oljeinblandning. Jag skulle inte orka vänta.

Sätt ihop skiten och kör på samma tänk igen, skär den, tja då var det nog oljan :) Ge resten av det som är kvar i tanken till polaren "skulle bara dubbelkolla" :)

/Fredde
 
Häll ut på smörpapper, soppan borde dunsta snabbt färgen på fläcken borde kunna skilja sig åt med olika oljeinblandning. Jag skulle inte orka vänta.

Sätt ihop skiten och kör på samma tänk igen, skär den, tja då var det nog oljan :) Ge resten av det som är kvar i tanken till polaren "skulle bara dubbelkolla" :)

/Fredde

Du har alltid så kreativa lösningar! :D
När kommer nästa "oljefilteråtdragningsartikela´lapucko" då?
Mer sånt!!!

lägg lite av den tvivelaktiga soppan mellan skinkorna, sen springer du ett marathon...om skinkorna skär.....tadaaaaaa

Nästan ännu bättre! :rofl
 
Last edited:
Då har testerna tagit fart och jag måste säga att det inte gick lika bra som jag till en början hoppats på. Jag har gjort ett antal tester och lyckats dra några slutsatser, men inga riktiga avslöjanden vad gäller oljeblandningen i X% bensinen!

TEST 7 Test 7 - Jämför färg, droppa på vitt papper, droppa på glasskiva, i bägare mot ljus bakgrund.
Det var alltså dags för bensinblandningarna att bekänna färg (se bild 1, från vänster till höger: 0%, 0,67%, 2% och X%), men när jag för första gången ser X%-bensinen så inser jag att det inte blir så lätt att med färg avgöra oljeblandningen. Dagens oljor har olika färg och jag har ingen aning vad för olja som var i tanken från början eller vad för olja som var i dunken jag fyllde tanken med, om det nu var olja blandat med bensinen från dunken. Test 7 hjälpte mig alltså inte så mkt. Jag droppade bensinblandningarna på en glasskiva och lät bensinen dunsta (se bild 2), jag droppade även på en bit hushållspapper (bild 3). På pappret var det svårt att skilja blandningarna åt efter att bensinen dunstat, men på glasskivan kunde se skillnad mellan blandningarna. X%-blandingen såg mest kladdig ut, kladdigare än 2%-blandningen (bild 4).

TEST 1 - Känna på bensinen med fingrarna
Låt oss gå vidare med fingerkännartestet, här gäller det att ha fingerkänsla! Händerna tvättades mellan varje provkänning och utöver oljighetskänslan bedömdes även glansen på fingrarna efteråt.
  • X% vs 0% - X% kändes oljigare och glänste mer efteråt, dock var det inte så stor skillnad som jag trott.
  • X% vs 2% - Jag kunde inte känna någon skillnad, varken vad gällde oljighet eller glans.
  • X% vs 0,67% - Ingen märkbar skillnad här heller.
Detta var ju givande! Jag gick tillbaka till test 7 där nu blandningarna på glasskivan fått torka över en timma och kände på de de olika fälten på glasskivan där bensinblandningen fått torka. X% kändes absolut oljigast och gav mest glans på fingrarna, därefter kom 2% på delad plats med 0,67%, 0%-bensinblandningen kändes sträv i jämförelse.

Test 6 - Lukta
Att lukta på bensinen var bortdömt av DrBike, men jag bestämde mig att ta mig en sniff ändå! Jag kunde mellan 0% och X% blandningarna känna skillnad i lukt, och vad mkt roligare detta test blev nu. Några djupa andetag och genast börjar man känna sig yr. Skillnaden i lukt blev ännu tydligare när jag låtit bensinen dunsta på hushållspapper och därefter lukta på pappret. 0% luktade ingenting knappt, 0,67% och 2% luktade även de väldigt lite. Men X%, vilken arom! Inslag av ek, våta löv och avgaser fyller mina bihålor. Lukten påminner mig om diesel...

Test 5 - Väga lika stora volymer av bensinen och jämföra vikt.
Jag försöker mäta upp lika stora volymer och mäta dess vikt. I detta fallet fick en 50 cl läkarspruta stå för noggrannheten och vid varje vägning vägde jag 1 dl. Värdet inom parentesen står för vad blandningen borde väga.
  • X% - 74 gram
  • 0,67% - 77 gram (76,7)
  • 2% - 77 gram (75,6)
  • 0% - 76 gram (75)
Man ser att skillnaden mellan väntat värde och aktuellt värde är väldigt små och att chansen för felaktig mätning är stor, men om man tittar på X% blandningen så skiljer sig den markand från de övriga bensinblandningarna! Jag tyckte resultatet var lite lustigt så jag kontrollmätte X% igen men med samma resultat, 1 dl vägde 74 gram, dvs lättade än vanlig bensin (som borde väga 75 g enl Jörgen)!

Följande test är kvar!
Test 2 - Elda bensinen, se skillnad på rökutveckling
Test 3 - Låt bensinen avdunsta i kärl, jämföra bottensatser (och väga)
Test 4 - Låt bensinen och olja skiktas genom att stå en längre tid

Just nu pågår test 3, jag får återkomma med resultat!
 

Bifogat

  • bensin1.jpg
    bensin1.jpg
    130.2 KB · Visningar: 146
  • bensin2.jpg
    bensin2.jpg
    94.4 KB · Visningar: 93
  • bensin3.jpg
    bensin3.jpg
    122.9 KB · Visningar: 72
  • bensin4.jpg
    bensin4.jpg
    104.3 KB · Visningar: 89
Vilken kul tråd. Ös på bara!

Och en oljebattle skulle vara kul faktiskt.
 
[s Men X%, vilken arom! Inslag av ek, våta löv och avgaser fyller mina bihålor.

Underbar analys :tummenupp :tummenupp
Hur gammal är den där bensinen?? Det är ju faktiskt färskvara!!!!

Riktigt underhållande läsning, fortsätt rapportera hur det framskrider.
Och förstås: Lycka till i hobbylabbet :D
 
Tänkte meddela att jag fortfarande lever och inte gått under i ångorna från bensinen.

Det tar lång tid att få bensin att dunsta i små kärl, speciellt om de står kallt utomhus.

Test 3
Jag har hällt upp 10 cl av 2%-blandningen och 10 cl av X%-blandningen i varsitt glaskärl. Dessa har nu fått stå under terassen utomhus och dunstat bäst de kunnat i en vecka. Än så länge är resultatet väldigt lika mellan de olika blandningarna (se bild). I dagsläget återstår det 1 cl kvar av båda blandningar vilket jag inte tror är enbart olja, då ojleblandningen skulle vara på 10%.

Test 3 är inte riktigt slutfört men jag ser att det knappt är någon skillnad mellan blandningarna och att vänta på att det skall endast vara 2 ml olja kvar tar nog längre tid än vad jag orkar vänta. Slutsatserna av Test 3 pekar på att det är tillräckligt med olja i X%-blandningen, och att bensinen troligtvis inte orsakat motorhaveriet! Sista testet jag tänkt genomföra är att elda upp skiten. Något onödigt kanske med tanke på det tredje testets resultat, men lite kul ska man väl få ha också! :brinnerup
 

Bifogat

  • bensin5.jpg
    bensin5.jpg
    131.4 KB · Visningar: 62
Last edited:
har du kvar 2t oljan, blanda upp o jämför färger om det går men förr va den grönaktig fast det beror väl på fabrikat.

kontakta en kemi kunnig på ett plug eller högskola som kan ge dig ider hur du separerar oljan bums från soppan.
 

Och vad avser testerna: Nej man får inte denspecifika oljehalten.
Det kan inget hemmatest svara på. Det är labbanalys som gäller då.

det håller jag inte med om!:mattias
har man en tillräckligt exakt våg, en uppslagslista över molekylmassor samt en exakt lista på molekylärsammansättningen för bensin och den olja som använts kan man ganska enkelt med hjälp av att räkna ut massorna för olika volymer, jämföra molmassor osv osv komma fram till om bensinen är oljeblandad och hur stor oljehalt den isåfall innehåller:)
 
Last edited:
Körde du hårt när den skar ? Hur varm var motorn ?

Vet riktigt vassa tvåtaktsmotorer som har gått under hårda förhållanden med endast 1% oljeinblandning.

Hur hårt skar den , vad gick sönder.
 
det håller jag inte med om!:mattias
har man en tillräckligt exakt våg, en uppslagslista över molekylmassor samt en exakt lista på molekylärsammansättningen för bensin och den olja som använts kan man ganska enkelt med hjälp av att räkna ut massorna för olika volymer, jämföra molmassor osv osv komma fram till om bensinen är oljeblandad och hur stor oljehalt den isåfall innehåller:)

Kräver då att du vet exakt vilken bensin som var i de olika dunkarna etc, och läser du tråden verkar det en gnutta oexakt information om just vad för bensin och vad för olja etc.
 
Kräver då att du vet exakt vilken bensin som var i de olika dunkarna etc, och läser du tråden verkar det en gnutta oexakt information om just vad för bensin och vad för olja etc.

all bensin har samma sammansättning (vid samma oktantal osv) och det är väl inte så svårt att komma ihåg om man tankar 95 eller 98? likadant bör det väl inte vara så svårt att ta reda på vilket oljemärke man använt? dessutom menade jag inte att trådskaparen skulle använda sig av mitt sätt då han ju reda i första inlägget konstaterade att hans våg är kass, ville bara påpeka att hemexperiment faktiskt kan vara exakta och att labb inte alltid är nödvändigt för analys:)
 
Mina förutsättningar för att få ett exakt resultat är som nämnts inte de bästa, men jag tror det lutar åt det håll där bensinen inte var orsaken till haveriet. Ivf om man ska tro testerna, dock blir man lite fundersam när ser till hur problemet uppkom iom att den gick sönder minutrarna efter att nytt bränsle hällts i.

Vad jag inte nämnt tidigare är att motorn i fråga är en 3-cylindrig utombordare, båtmotor alltså (Archimedes Penta 550 från 70-talet). Bensinen som vi kör på är färdigblandad från Statoils marina bensinmack. Problemet var ju att motorn havererat pga för hög värme. Om de berott på dålig smörj eller dålig kylning är vad jag försökt ta reda på, och då jag inte har tillgång till motorn har jag fått göra "tester" hemma med bensinen. Det som talar för dålig kylning är att det enbart är den övre cylindern som har synliga skador utifrån (hål i godset vid stiftet som gjort att hela stiftet med gänga har vridits och stiftet sitter nu helt snett, ungefär som om det varit för högt tryck i cylindern och en "bubbla" spruckit vid stiftet). Misstänker alltså dålig impeller eller igensatta kanaler för kylning som gjort att trycket blivit dåligt i kylsystemet och inte orkar pumpa ända upp till översta cylindern. Dock kan jag ännu inte bekräfta detta då jag inte kan se insidan på de övriga cylindrarna och deras skador (helgjutna cylindrar där tupp, cylinder och halva motorn är en enda del).

Anledningen till att jag från början inte sa att det var en BÅTMOTOR är att fenomenet att bestämma oljeblandning i bensin även rör 2-taktsmotorcyklar, om man nu råkar ut för liknande problem.

För de folk som inte gillar att läsa om båtmotorer så kan vi väl se till att inte gå djupare in i den diskussionen, eventuellt kan jag skapa en tråd i OT-forumet om jag behöver ventilera mina tankar kring problemet. Lägger en länk här i tråden isf, låt oss hålla denna diskussion allmän och inte specifikt till att det är en båtmotor.
 
Ja har alugodset smält vid stiftet så är det en överhettning (ej orsakad av dålig smörjning allena) som ligger bakom.

Impellern är ju buslätt att kolla, det skulle jag gjort direkt.

/J
Mina förutsättningar för att få ett exakt resultat är som nämnts inte de bästa, men jag tror det lutar åt det håll där bensinen inte var orsaken till haveriet. Ivf om man ska tro testerna, dock blir man lite fundersam när ser till hur problemet uppkom iom att den gick sönder minutrarna efter att nytt bränsle hällts i.

Vad jag inte nämnt tidigare är att motorn i fråga är en 3-cylindrig utombordare, båtmotor alltså (Archimedes Penta 550 från 70-talet). Bensinen som vi kör på är färdigblandad från Statoils marina bensinmack. Problemet var ju att motorn havererat pga för hög värme. Om de berott på dålig smörj eller dålig kylning är vad jag försökt ta reda på, och då jag inte har tillgång till motorn har jag fått göra "tester" hemma med bensinen. Det som talar för dålig kylning är att det enbart är den övre cylindern som har synliga skador utifrån (hål i godset vid stiftet som gjort att hela stiftet med gänga har vridits och stiftet sitter nu helt snett, ungefär som om det varit för högt tryck i cylindern och en "bubbla" spruckit vid stiftet). Misstänker alltså dålig impeller eller igensatta kanaler för kylning som gjort att trycket blivit dåligt i kylsystemet och inte orkar pumpa ända upp till översta cylindern. Dock kan jag ännu inte bekräfta detta då jag inte kan se insidan på de övriga cylindrarna och deras skador (helgjutna cylindrar där tupp, cylinder och halva motorn är en enda del).

Anledningen till att jag från början inte sa att det var en BÅTMOTOR är att fenomenet att bestämma oljeblandning i bensin även rör 2-taktsmotorcyklar, om man nu råkar ut för liknande problem.

För de folk som inte gillar att läsa om båtmotorer så kan vi väl se till att inte gå djupare in i den diskussionen, eventuellt kan jag skapa en tråd i OT-forumet om jag behöver ventilera mina tankar kring problemet. Lägger en länk här i tråden isf, låt oss hålla denna diskussion allmän och inte specifikt till att det är en båtmotor.
 
det håller jag inte med om!:mattias
har man en tillräckligt exakt våg, en uppslagslista över molekylmassor samt en exakt lista på molekylärsammansättningen för bensin och den olja som använts kan man ganska enkelt med hjälp av att räkna ut massorna för olika volymer, jämföra molmassor osv osv komma fram till om bensinen är oljeblandad och hur stor oljehalt den isåfall innehåller:)

Om om om.
Too many loose ends...
Det där är teorier.
Det fins ytterligare 7.ooo faktorer som väger in här oxå.
Så kort och gott: nej. I den ideala världen där teoretikerns dröm existerar, dvs ALLT finn tabellerat och bestämt, ja där går det. Men bara som ett exempel: Det är inte två batchar bensin som lämnar raffinadderiet som har exakt sama sammansättning. Så redan där faller det.
Detta betyder att du MÅSTE ha referensbensin u samma batch att jämföra med...(vilket inte går, för OM de är lagrade på olika sätt...vilket de ÄR, så är de inte jämförbara TROTS att det är samma batch osv osv)
Så att... nej, jag tror nog att din metod, hur briljant den än är i teorin, så kommer man iaf inte lösa ut det i praktiken.

Mina förutsättningar för att få ett exakt resultat är som nämnts inte de bästa, men jag tror det lutar åt det håll där bensinen inte var orsaken till haveriet. Ivf om man ska tro testerna, dock blir man lite fundersam när ser till hur problemet uppkom iom att den gick sönder minutrarna efter att nytt bränsle hällts i.

Vad jag inte nämnt tidigare är att motorn i fråga är en 3-cylindrig utombordare, båtmotor alltså (Archimedes Penta 550 från 70-talet). Bensinen som vi kör på är färdigblandad från Statoils marina bensinmack. Problemet var ju att motorn havererat pga för hög värme. Om de berott på dålig smörj eller dålig kylning är vad jag försökt ta reda på, och då jag inte har tillgång till motorn har jag fått göra "tester" hemma med bensinen. Det som talar för dålig kylning är att det enbart är den övre cylindern som har synliga skador utifrån (hål i godset vid stiftet som gjort att hela stiftet med gänga har vridits och stiftet sitter nu helt snett, ungefär som om det varit för högt tryck i cylindern och en "bubbla" spruckit vid stiftet). Misstänker alltså dålig impeller eller igensatta kanaler för kylning som gjort att trycket blivit dåligt i kylsystemet och inte orkar pumpa ända upp till översta cylindern. Dock kan jag ännu inte bekräfta detta då jag inte kan se insidan på de övriga cylindrarna och deras skador (helgjutna cylindrar där tupp, cylinder och halva motorn är en enda del).

Anledningen till att jag från början inte sa att det var en BÅTMOTOR är att fenomenet att bestämma oljeblandning i bensin även rör 2-taktsmotorcyklar, om man nu råkar ut för liknande problem.

För de folk som inte gillar att läsa om båtmotorer så kan vi väl se till att inte gå djupare in i den diskussionen, eventuellt kan jag skapa en tråd i OT-forumet om jag behöver ventilera mina tankar kring problemet. Lägger en länk här i tråden isf, låt oss hålla denna diskussion allmän och inte specifikt till att det är en båtmotor.

Som gammal båtmotormeck och med DEN beskrivningen så kunde jag direkt berättat för dig att du kunde skippa bensinteorin.
Den har överhettat pga utebliven kylning, där det troliga scenariot är (i tur och ordning)

- Igensatt kylvattenintag
- Trasig impeller
- brusten drivpinne till impeller
- igenkolkade kylkanaler i motor
- Spricka i blocket/brusten packning motsv

Lokal kokning har uppstått i den lilla vattenvolym som fanns kvar inne i motorn och den cylinder som ligger högst blir först utan.

Sen kan dessa fel kombineras med ett gäng andra fel oxå. Murphy är alltid med! :) Felaktig tändtidpunkt t.ex
 
Last edited:
Om om om.
Too many loose ends...
Det där är teorier.
Det fins ytterligare 7.ooo faktorer som väger in här oxå.
Så kort och gott: nej. I den ideala världen där teoretikerns dröm existerar, dvs ALLT finn tabellerat och bestämt, ja där går det. Men bara som ett exempel: Det är inte två batchar bensin som lämnar raffinadderiet som har exakt sama sammansättning. Så redan där faller det.
Detta betyder att du MÅSTE ha referensbensin u samma batch att jämföra med...(vilket inte går, för OM de är lagrade på olika sätt...vilket de ÄR, så är de inte jämförbara TROTS att det är samma batch osv osv)
Så att... nej, jag tror nog att din metod, hur briljant den än är i teorin, så kommer man iaf inte lösa ut det i praktiken.

självklart finns det felfaktorer men att bensinen inte har samma sammansättning är fel. bensin är en molekyl som säkerligen har isotoper och jontillstånd men att dessa skulle utgöra en så stor del av prosmaterialet så att resultaten blir extremt fel låter inte sannolikt. i övrigt är molekyler identiskt sammansatta varför bensin världen över bör vara likadan. det är just molekylens tseende och sammansättning som ger ämnet dess egenskaper vilket skulle innebära att om sammansättningen skulle skilja sig från märke till märke eller dunk till dunk skulle egenskaperna också vara olika och man skulle då inte kunna använda det som bränsle. sen finns det ju självklart smuts och dylikt i proverna men även här tror jag att andelen är så pass liten att den går att förbise och ändå få ett närmevärde. likadant med olja. smörjolja utvinns genom raffinering av råolja ooch vid denna raffinering fås rena molekyler av den olja som utvinns. kan man då bara få sammasättningen av molekyler i sagda olja går den att räkna med. vi kan då sätta in bensinens och oljans molmassor och volymen i jämförelse i en ekvation där oljehalten är en variabel och efter lite räknande kan man komma fram till ett hyffsat bra svar. men som sagt, det kräver exakta fakta och mätinstrument och jag hade aldrig för avsikt att tipsa trådstartaren om att använda detta sätt i praktiken.:)
 
*/ ?>
Back
Top