Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nu är det ju inte helt utan problem att montera en kompressor heller. Det är så att kompressorn och motorn har fått för sig att vilja snurra åt olika håll. Inget som är några större problem iofs. Vi får se vad det blir, men jag har en lämplig kompressor liggandes ut i fall att det skulle bli den vägen.....Då skulle jag å det bestämdaste råda dig att montera kompressor från Autorotor istället.
![]()
Jag handlade grejjor till en Sportster av en herre som byggt en Turbo Harley.
PMar dig hans mailadress så kan du säkert fråga honom om lite av varje.
Hojen var visst med i ett reportage i Mc nytt.
Att köpa en kåpa över utgåede drevet tog en timme i telefon och då fick jag vet allt om hans turbohoj utan att fråga.![]()
Så han assisterar säkerligen!![]()
Angående att bygga turbo på en HD...![]()
BTW,tänkte du trycka genom förgasare eller smälla dit ett EFI-system?Bygger du för strip eller gata?Borde gå att räkna ut hur mycket luft din motor pumpar o sen be nån av turbogurusarna räkna fram en graf för specen på vad du behöver för aggregat.
Klart du ska ha turbo, hur svårt kan det va? Vissa påstår att jag letar efter en Sportster att turboladda bara för att "alla" säjer det inte blir bra (skulle inte gå nått vidare på en Bonneville iheller, sa vissa en gång i tiden), vi får väl se... men dom elaka rykten att jag överger Triumph för HD är inte sanna, grisar kan inte flyga ännu![]()
... kan inte flyga ännu
Nizze menar du ???![]()
![]()
![]()
Skickade ett mail till McXpress för en tid sedan, och de rekommenderar också TD04-16T till stora twinnar..3118471På min 1120cc Bonnie så funkar en TD04-16T utmärkt. Det du ska tänka på är att inte ha för litet avgashus/turbin och inte för stor kompressor. En turbo som räcker till 200hk på en 4 cyl är för liten på avgassidan för en 2 cyl, en som räcker till 400hk har lite för stor kompressor.. så nåt som ligger där i mellan blir förmodligen rätt lagom
Kan detta vara nå't? http://www.traderamotor.com/showObject.aspx__id~495689__hl~turbo_td04-16tPå min 1120cc Bonnie så funkar en TD04-16T utmärkt. Det du ska tänka på är att inte ha för litet avgashus/turbin och inte för stor kompressor. En turbo som räcker till 200hk på en 4 cyl är för liten på avgassidan för en 2 cyl, en som räcker till 400hk har lite för stor kompressor.. så nåt som ligger där i mellan blir förmodligen rätt lagom
Nä, han flyger ju ifrån mej..
Eller jo, det kan va Nizze jag menar
Så stor luftballonger finns inte.
Tänk så snabb den hojen blir med cilla på.
Ähum...alternativ placering![]()
Ähum...alternativ placering...Bild...
Jag såg bilder på din hoj från Malmö Jojje! Vad kör du med för grejor på HD:n?Klart du ska ha turbo, hur svårt kan det va? Vissa påstår att jag letar efter en Sportster att turboladda bara för att "alla" säjer det inte blir bra (skulle inte gå nått vidare på en Bonneville iheller, sa vissa en gång i tiden), vi får väl se... men dom elaka rykten att jag överger Triumph för HD är inte sanna, grisar kan inte flyga ännu![]()
Byggtid för själva turbostuket runt 2 1/2 vecka eller så?Det är en 1600cc motor med en T04E (vet ej trim men det är en av dom mindre). Vid 1.3bar får jag ut 203hk på E85 (Megasquirt). Den är som en sugmotor så ska man ha tryck så får man varva rätt bra, men den blir ju snäll att köra eftersom där inte är nån turbokick alls, det bara ökar på.
Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon
Foto: Andreas Johansson ... |
|
![]() |
Custom Bike Show 2025
Den 7 juni var det åter dag... |
![]() |
Forged följer tre baggerbyggen
Tre amerikanska hojbyggare ... |
Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar
Statistik från försäkringsb... |
|
Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar
Trendbrott: Statistik från ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Concept RR
Under den prestigefyllda ut... |
![]() |
Snart dags för Custom Bike Show
Förra året firades den 50:e... |
![]() |
KTM säkrar investerare och gasar vidare
KTM har meddelat en viktig ... |
![]() |
Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”
Genom att bygga vidare på f... |
![]() |
Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!
Nu är det bara en månad til... |