Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Budgeten sänktes när jag forskat lite(30000). Men den ligger högre för "r6" alternativet. Skrev max 50000 med gixxer eller rd350 blir det betydligt mindre. 35000/år och 2000/år en stooor skilnad för mig, i förs.
Det är som när man skall sälja mellan 5000-10000 betyder inte aut 5000. Max 50000 betyder inte över 49500.
Jag tror dom syftar på den (då) nya gixxern som infördes 88 eller så som blev rejält mycket tyngre, kring 200 torr, och som 92 fick vattenkylning och ytterligare 10 kg.SUZUKI GSX-R 750 -87 Torrvikt: 181 Kg
KAWASAKI ER-6 F -2006 Torrvikt: 178 Kg
SUZUKI GSX-R 600 -97 Torrvikt: 174 Kg
Gixxer tung? Har jag missat nått?
"Tror du kommer sätta avsevärt snabbare varvtider på en 125 -06:a än en gsxr 1000 -88."
Det tvvlar jag på. Skulle vara kul om någon testade seriöst 1988 mot 1998 gixxer 750r (den starkare strypt eller svagare trimmad). Skillnad finns givetvis, men hur stor? I tävling är en sek vinna eller förvinna, men för mig kanske knappt märkbart utan att kolla klockan.
ebloi: Det är bara priset/försäkringen jag "dissar" på de nyare. Att de är snabbare tvivlar jag inte på.
Vilket ger mest en -98 helt st eller en -88 lätt trimmad med "gatslicks/r-däck"? Till ungefär samma pris. OBS det är en fråga och inget påstående.
Har kollat tider på VM 125cc 250cc 500cc. Det skiljer förvånadsvärt lite. Trots samma årsmodell. Men får jag välja blir jag nog hellre omkörd i en kurva än på rakan.
IRONI det är tur att man inte kör engelsk 60 talare, för då hinner man nog inte runt innan det mörknar IRONI
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |
|
|
|
Allt om MC på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Bike på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Stabilt läge på Gotland Ring!
Den trista dispyten om ägan... |
|
|
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX
Ducati lanserar serviceinte... |
|
|
Oro för batteriet
Batteriet oroar mest – men ... |
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Video: Ducati Hypermotard
Bikes Rikard Ploj åker ner ... |
|
|
Bike-Dagarna har öppnat!
Vinn en airbagväst från Dai... |
|
|
H-D Pan America 1250 Limited provkörd
I nummer 5 av Allt om MC ko... |