JO det här är MC relaterat, förr eller senare börjar dom dra biltull även på motorcyklar, jag LOVAR 
http://www.youtube.com/watch?v=Bs5OUBIHWhY
http://www.youtube.com/watch?v=Bs5OUBIHWhY
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hmm, Ja, ja vet inte. En hel semester åt att löda, låter lättare och billigare med att skaffa keps eller brytglas.
SÅ lång tid tar det inte att löda ihop de där...fast jag tog inte tid, lät en av mina nyanställda extrajobbare ta det som lödövning.
Fungerar det bra så får man leja ut jobbet till asien eller estland och göra någon snygg lösning av det, t.ex. en EU anpassad regskyltshållare med dioderna inbyggda bakom en diskret mörk front, med internt inställningsbar vinkel.
Keps eller andra "främmande föremål" som placeras på/över skylten = 1500:- i böter + böter på allt annat som kan tänkas vara fel på fordonet.
IR lysdioder....täcks knappast av någon befintlig tillämningsbar lag. Isåfall är dom till för bilens datorstyrda viltdetektor....(under utveckling...eller nåt...)
Vad kostar en såndäringa led då ?

Det är väl lag på nummerskyltsbelysning till och med. Måste ju få beröm om polisen stoppar en med den där belysningen!
Hehe... trevligt jobb ni har
- Det... e som en miljon fjärrkontroller som sitter där !!
- ...... jahha.... (!?)
![]()
Underbart initiativ!
Vilken vinkel skall den ha, dvs vilken vinkel har kamerorna?
Och så till den stora frågan...har du sett någon skillnad i "dina skattebeslut"?
Nu ska vi inte glömma att IR står för InfraRöd. Vilket är en form av ljusvågor som blotta ögat inte kan se (samma diod sitter i framsidan av fjärrkontrollen). Bara IR-kameror och dyl kan se detta och vissa djur. Därför ser inte polisen detta ljus alls. Men kameran kan inte uppfatta vad som står på skylten (förhoppningsvis). Ser däremot ut som att man behöver ca 1000 för att få det att fungera ordentligt. Eftersom man ser skylten ganska bra med en amatör-kamera.
Men för en hoj så räcker det nog gott med 500. Måste göras lite snyggare bara.

Keps eller andra "främmande föremål" som placeras på/över skylten = 1500:- i böter + böter på allt annat som kan tänkas vara fel på fordonet.
|
|
Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026
20-årige australiensaren Wi... |
|
|
Alltid redo för regn
Håll dig torr på hojen – ny... |
|
|
Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours
Pressrelease från Bridgesto... |
|
|
Publikrekord under World Ducati Week
Ducati slog publikrekord un... |
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |