Vobbel med Slicks?

Absolut. Men man börjar undra när hojen börjar uppträda konstigt. Men då är det bara att vänja sig.

självklart, jag började undra när mitt gatdäck är mer åla sig villigt än Supercorsa däcket jag hade innan. det som sägs här är helt tvärt emot mina upplevelser mellan sysst ban däck å gat däck.. så man börjar ju klura lite..
 
Jag håller faktiskt inte med... Jag har aldrig haft roligare på Gatan än när jag körde med slicks..

Iof så kör jag ganska hårt och däcken kon nog upp i rätt temp.. men men
Däremot är det inte roligt att ha slicks om det är kallt eller blött ute..



Då kör du rätt hårt va?
 
Då kör du rätt hårt va?

Ja jo.. Jag kör ganska hårt, Jag gissar att du Antyder att det inte finns en chans att jag skulle ha bättre grepp på gatan med slicks än med tex ett bra "gatracedäck". Slicksen är ju till för att hålla/köras vid Extrem körning, och liknande det finns ju inte en möjlighet att göra på gata utan att vara självmordsbenägen :tungan Men faktiskt så blir däcken ganska varma efter en stund och knäskrap på landsvägs kurvorna blir en barnlek ;) :)
 
knäskrap på landsvägs kurvorna blir en barnlek ;) :)

Knäskrap betyder inte att det går fort.

Du får gärna köra med slicks om du vill men dom har en ruskigt hög arbetstemp det är dörför däckvärmare böra användas.

Sedan kan det ju vara lite onödigt att köra runt med däck som inte är för allmän väg när man kör så hårt då du antagligen snart kommer vara med i en olycka. Bättre byta till mönstrade racedäck (det är samma däck fast med mönster)

/Oskar
 
*asg* gasa mer så slipper du vobbel det kan vara den orsaken samt att slicks har en lite mer toppad profil ...!
 
Men faktiskt så blir däcken ganska varma efter en stund och knäskrap på landsvägs kurvorna blir en barnlek ;) :)

Mät tempen på dem direkt när du stannar. De ska vara 80 grader ungefär, det ska vara så att du verkligen bränner dig på dem, inte bara så att de känns varma att lägga händerna på. Kommer du upp i den tempen, grattis, annars borde du nog satsa på t.ex. Supercorsa eller Racetec så att du har någorlunda grepp om du skulle hamna i ett regnväder också. :tummenupp
 
*/ ?>
Nyheter
Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Back
Top