slimmade handskar under handskarna?

xt_660

pendlar mest
Gick med
20 Mar 2006
Ort
Stockholm
Hoj
*hojlös*
Kan man använda något jävligt slimmat/finns det några supertunna "underhandskar" att ha under sommarhandskarna om man ändå ska köra kvällstid och det kyler på ?
 
Sett flertalet MC-bud i sthlm ha någon typ av överdrag från handtagen på styret som täcker hela handen. Ser väldigt händigt ut. Vet inte riktigt vad man kallar dom :va
 
Inbyggd värme i handtagen finns ju också, då slipper du flera handskar o kan välja om du vill ha värmen av/på.
 
Om man tänker på att det helst ska vara möjligt att röra på fingrarna och ha lite känsla när man bromsar så är det nog inte så bra att köra med dubbla handskar.

Jag har ett par tunna MP-ASU Flex som är tillverkade av någonslags konstskin. Men de skulle ändå vara för tjocka att ha under ett annat par handskar.

Annars så finns det ju vantar. Som t.ex. dessa som Touringbutiken säljer:
15-1492.jpg


Eller kanske montera elhandtag på hojen?
 
Kan man använda något jävligt slimmat/finns det några supertunna "underhandskar" att ha under sommarhandskarna om man ändå ska köra kvällstid och det kyler på ?

Annars finns det ju vanliga tunna vita elastiska mekhandskar i bomull för nollpengar på Clas O mfl. Du kan ju prova, de är ju nästan gratis. Alltid isolerar det ngt med ett extra lager, även om försås ylle är bättre en bomull.
 
Jag har kört med latexhandskar som de har på sjukhus. Iofs har jag bara använt dem när det regnat för att undvika den kylande efekten vatten har.
Funka klockers.
 
B29EED44276144E4E8103A661F9A78B7.jpg


Hestra har ett gäng tunna innerhandskar för deras skidhanskar, jag har själv ett par köpta för mina skidhandskar som jag tog och använde nu när det låg runt mollgradigt, Jag kan ju inte påstå att det blev varmt men bra mycket bättre.
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top