Vilka GPS:er kan man sätta på mc???

Vad är skillnaden mellan Garmin Zumo 500 och 550?

Kan man lägga upp en rutt (med flera punkter) i tomtom på själva GPS:en då?


Klämde och kände lite på Zumo:n på mässan i Varberg, och tycker nog att Tomtom:en (som jag klämt och känt på tidigare) är goare i menyn faktiskt. Men man vänjer väl sig förmodligen
 
Zumo

I 550 får du bilkitt och hela europakartan förinstalerad.

500 har ett mindre minne och kräver ett minneskort för att få plats med hela kartan.

Du får kartan på DVD så du kan planera din resa hemma på båda två.

Glöm inta att man kan använada friluftskatan i Zumo.
250 rutter mer 250 punkter i varje. Kan bli färre om rutterna är väldigt långa.

Tänk på att Zumon är vattentät (IPX7) Tom Tom är översjöljningsbar.

Ytterligare är att fästet på Tom Tom har inte hålt för MC färder. Prata med Touratech i Lidköping. Bra kille som kan mycket om GPS:er. www.touratech.se.

//SLAS

Vad är skillnaden mellan Garmin Zumo 500 och 550?

Kan man lägga upp en rutt (med flera punkter) i tomtom på själva GPS:en då?


Klämde och kände lite på Zumo:n på mässan i Varberg, och tycker nog att Tomtom:en (som jag klämt och känt på tidigare) är goare i menyn faktiskt. Men man vänjer väl sig förmodligen
 
Navigon MobileNavigator

Tja,Vad jag förstått så är det mjukvaran som avgör vilka funktioner som en navigator har, till större delen i alla fall.

Jag är sugen en GPS som har Navigons MobileNavigator 6 installerad men jag har inte lyckats hitta någon information om man med den mjukvaran kan lägga in vilken väg man till ta till resmålet, det vill säga inte bara kortaste eller snabbaste vägen.

T.ex om jag vill åka från Solna till Vaxholm men vill ta omvägen via Bogesundsvägen, kan jag då lägga in detta i rutten?

En sådan funktion är ju hyfsat väsentlig i en GPS om man ska använda den för MC.
 
Jag har inte riktigt fattat vad ni har emot TomTom Rider. Det jag har förstått är att det inte går att lägga in rutter på datorn och sedan föra över till GPS:en. Går det att göra rutter direkt i GPS:en? Eller går det enbart att välja snabbaste/kortaste vägen mellan A till B?

/Jonas
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top