ZX9R-01 får inte i friläge

Shropshre

Sporthojsnörd
Gick med
29 Apr 2008
Ort
Borås
Hoj
ZX10R - 2011
Har problem med att få i friläget på hojen när man stannat. 1:an,2:an,1:an,2:an oj friläge! Någon som haft liknande problem??
 
Min har lite tendens till detta. bara dra ut in kopplingen några mm så går det att lägga i neutralen.
 
Är det med motorn igång som det spökar?

Isf prova med lite koppling, dvs släpp den så att kedjan spänns men hojen inte rullar och peta till lite.

Det brukar vara så olika från hoj till hoj, även av samma modeller.
 
Min förra zx9r hade inte det här problemet. Men en tjej som kör roadrace hade ett tips om att det fanns någon fjäder som folk tydligen tog bort ur sina ninjor för att de brukade få det här problemet. Det är när den är igång ja.
 
Kopplingen draggar. Går det lägga i nollan med avstängd motor gör följande test med stoppad motor. Ställ upp den på depåstöd bak (om du inte har centralstöd). Lägg i 1an.
Dra in kopplingen. Det ska nu vara lätt dra runt bakhjulet.
Är det tungt dra runt bakhjulet => kopplingen draggar. Det kan räcka med att justera kopplingswiren om du har sådan. (En del hojar har ju hydralik?). Hjälper inte detta kan det t.ex vara att en kopplingsfjäder gått av eller att kopplingsplattor blivit vågiga. Eller att du kör med för tjock olja jämfört med specifikationen? mm orsaker. På en del hojar kan kopplingsproblem ofta åtgärdas efter man enbart tagit av locket över kopplingen. (Lämpligen efter man först tappat av oljan innan man tar av locket)
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top