ZX-6R-tråden

gluffis skrev:
2080390 Den funkade fint, 6'an i 100 var inga problem ;) Tyckte inte det var nått problem med växlingen faktiskt. Min Afrikan så är det ingen ide att lägga i 5'an under 100, varvar för lite :P Jämfört med den gixxer 1000 -05 jag provkörde förra året så kändes den lite tam, men det skiljer 60hk o hyfsat med vrid ;)

Känns som den kommer funka bra som instegs sporthoj ;)

Härligt :)

Ännu en anledning till mitt blivande hojköp. :tummenupp
 
Okaj, ja det verkar luta åt en röd -00'a just nu. Får se hur det går. Vill bara sälja av min afrikan först ;) Kliar i köpfingret just nu iaf ;)
 
Arctic#1 skrev:
2066981 NU AR ANLIGEN HOJEN KLAR

Ska se om jag får knipsat några bilder innan den ska ut på premiar turen, har fixat hembyggt undertail och mini blinkers sen en vanlig service. Ska byta dack (Pilot Power) men det fixar jag nar jag børjar anvanda hojen. Sen har jag antligen fått tag på beggade bromsskivor så dom ska ju bytas men det tar jag sen, dom skivorna jag har ar raka men slitna.....

Har kommer en bild nar jag va ferdig med hojen...
 

Bifogat

  • Ninja Rimstripes.jpg
    Ninja Rimstripes.jpg
    127.5 KB · Visningar: 176
gluffis skrev:
2080390 Den funkade fint, 6'an i 100 var inga problem ;) Tyckte inte det var nått problem med växlingen faktiskt. Min Afrikan så är det ingen ide att lägga i 5'an under 100, varvar för lite :P Jämfört med den gixxer 1000 -05 jag provkörde förra året så kändes den lite tam, men det skiljer 60hk o hyfsat med vrid ;)

Känns som den kommer funka bra som instegs sporthoj ;)

haha, 100 som en låg hastighet... vart annars kunde man väntat sig det utom på sporthoj?
 
första rundan idag, ca 3 min... men endå!
dumt med nytt däck o duggregn...
kan man skruva fram klockan... kommer inte kunna sova! känner mig som ett litet barn innan julafton! imorgon blir det många mil!
 
a_xc skrev:
2090766 första rundan idag, ca 3 min... men endå!
dumt med nytt däck o duggregn...
kan man skruva fram klockan... kommer inte kunna sova! känner mig som ett litet barn innan julafton! imorgon blir det många mil!

Fan vad avund man blir :mad:

Men ha det så kul :)
 
tja,
tänkte höra om det är nån som har en toppkåpa till zx6r 95-97 till salu?

tacksam för svar, även krasch-kåpa kan funka!
 
Nitrous skrev:
2084380 Nope, jag köpte den av Freddy Papunen, det är hans förra tävlingshoj, en riktigt trevlig kille faktiskt :tummenupp

/Nitrous
cralle har en öhlinare bak till en sån men d kanske redan sitter på din?
han har även en massa andra delar, köpte ett kåpset o lite av han sist
jag var i stocken
 
köpte batteri till hojjen idag sa bara vad jag hade för hojj o såvidare , via telefon , snubben letade i sin bok o fick fram vilket batteri jag skulle ha , åkte o hämtade
skiten och åkte till päronen där hojjen står och häller i syran i batteriet osv.
när jag skruvar av sadeln o plockar bort det gammla batteriet och slänger i det nya så är det nya för högt!! satan också fel batteri , jahopp , det här får jag ju alldrig lämna tillbaka tänkte jag , åkte in till firman och sa som det va att det var fel batteri och att jag hällt i syran osv. Fick mig en utskällning om att det borde jag ju för fan kollat innan jag hällde i syran , men vafan det var ju han som sa till mig att det skulle vara det här batteriet sa jag till honom , och ja då blev han tysst , han slog upp sin bok och där stod det att det skulle vara det batteriet som inte passade till min hojj , gick in på kontoret o kollade på några
gamla datafiler och där stod det ett annat nummer på batteriet.

Fick till slut mitt rätta batteri och till o med 200 spänn tillbaka.
Fan känns finfint...
 
Bakram

Någon som vet vart man kan få tag på en bakram till en zx6rr -05.
Behöver inte vara orginal.
Min blev en aningen sne efter sista kraschen?
 
Nae inte riktigt än, Touringbutiken drog ut på tiden med leveransen av lite saker. Får dom nu i början på veckan, sdan så ;)
 
Back
Top