Z800, funkar den för långa?

Xamxu87

Ny medlem
Gick med
24 May 2016
Ort
upplands väsby
Hoj
Kawasaki Z750 -07
Hallå!
Har kollat runt på massa olika forum men inte hittat någon info. Provade även i z800 tråden, men inte fått något vettigt svar.
Så min fråga är följande; är det någon person som är ca 195 som provat denna hoj? Isf, hur är körställningen och komforten?

Såg ett klipp på YT där en som va 190 cm provade denna hoj, och han verkade nöjd: https://www.youtube.com/watch?v=aq4YMgaKzHI

Tacksam för vettiga svar!

Mvh
 
Hej!

Här kan du kika och få en någorlunda bra bild över körställningen: http://cycle-ergo.com/
Lek rundor med olika inställningar

Är 184cm och sitter hur bra som helst på Z800 med grym komfort (20-30 mil utan paus är inga problem). Sen kan man justera sittställningen genom att sitta längre fram eller längre bak. Kan inte tänka mig att det blir så mycket sämre om man är 195cm.

Provkörde även en Ducati SF848 och en MT-09 och trivdes inte alls - gled rundor på sadeln och var allmänt obekväm, kanske alldeles för van vid min.

Dra in hos en mc-handlare och provsitt!

Skärmavbild 2016-05-27 kl. 11.09.13.jpg
 
Tjo!

jag är 1,84cm och har provkört en "z1000" å dom är väll snarlika. jag tyckte jag satt riktigt gött på den faktiskt.

Det bästa du kan göra är att åka och provköra en, lycka till!
 
Hej,

Jag är 1,84cm och kör z800 och sitter hur bra som helst.

Som ovan säger, provkör :tummenupp
 
Blir lite svårt att åka och provköra när man inte har lappen ännu dock! :p
Det ska ju tydligen vara en bra nybörjarhoj, så jag tänkte slå på stort och köpa en jag vill ha ett bra tag framöver direkt och börja övningsköra med den. Har tänkt att åka och kika i helgen om jag får tid över, men kan inte provköra som sagt. Tack för svaren iaf! :D
 
Jag hade en z800. 191 lång, väldigt bekväm! upprätt körställning. dock tröttna jag fort. ingen karaktär och alldeles för tung.
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top