Yzf 750r

JaDeM

Ny medlem
Gick med
9 Jun 2004
Ort
sverige
Hoj
Gixxer Fighter 96:a
äger en yzf750r den på bilden och jag önskar o trolla bort allt som e rosa på hojen.kan man lämna in o få lackat bara dom ytor som är rosa då eller man måste ta hela kåpan ,tanken eller vad det nu är??hoppas alla förstår frågan :)
 
Last edited:
På kåporn är väl de rosa fälten dekaler? Är det inte bara att värma med värmepistol eller hårtork och sedan dra bort dekalerna? Tanken blir väl svårare då det är klarlack över. Men annars är det nog inga problem att få enbart de rosa lackat.
 
Tjena!
sitter med samma "problem" om man ska kalla det för problem. Det rosa på sidokåporna och på toppkåpan är lackat. Resten är dekaler, men du rikskerar att få med dig färg om du ska ge dig på att ta bort dekalerna. Tanken är också ett problem eftersom om du vill ha det riktigt snyggt måste man slipa ner klarlacken som är lagd över dekalen och få bort den dekalen för att få det slätt och då beställa en ny dekal och sen klarlacka över. Så det blir en hel del arbete men det är klart att det kan bli snyggt. Hade själv funderingar på att lacka om det rosa men jag skietr i det. Skyll inte på mig att den är rosa, det var yamaha som gjorde den det. Jag tänker helt enkelt leva med det.

Rolig fråga bara: Hur måmga stör sig så mycket på det rosa så man skulle överväga att inte köpa en hoj som är det?
 
Last edited:
Lugn, det är senaste mode med Rosa! :tummenupp
Annars: Föreslår dekalkit. Har sett dylika i utriket, ser rätt bra ut!
 

Bifogat

  • suzuki-gsxr1000-05-rosa-svart.jpg
    suzuki-gsxr1000-05-rosa-svart.jpg
    77 KB · Visningar: 117
Last edited:
Nykan skrev:
Rolig fråga bara: Hur måmga stör sig så mycket på det rosa så man skulle överväga att inte köpa en hoj som är det?

JAAAG! :hej

Det är inte det att jag är allergisk mot det för att det är gay eller så, men den färgen är bara så gräslig en färg kan bli, den ligger i samma liga som Volvo's mintgröna "R-färg"
 
ehh sluta larva :D

Har haft en sån hoj med likadan lack, den rockar juh! :fatta!
 
skulle inte bry mig om färgen om jag hittat en hoj jag ville ha i rosa... du ser det ändå inte när du kör :rolleyes:
 
Nyheter
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Nya Ducati Panigale V4 R

Ducati har nu lanserat nya ...

Eldrivna Honda WN7

Honda WN7 Honda har pres...

Stark Varg EX, en smygande ninja!

Nu har jag och Varg EX hunn...

BMW presenterar Vision CE

I samband med IAA Mobility ...

Back
Top