Yz 85 där kopplingen inte tar

Knäpucko

Upp & iväg
Gick med
1 Sep 2004
Ort
I ett hus
Hoj
Lånar
Hej, vi har just bytt kolpings korg på broderns yz85-05 och nu tar inte kopplingen, vad har vi gjort för fel?
 
När du säger att den inte tar, menar du att du inte kommer någonstans eller att du inte kan frikoppla den?

Är vajern korrekt justerad? Monterat allt rätt? Bytte du bara kopplingskorg eller något annat också? Känns kopplingshandtaget som vanligt?
 
Last edited:
Vajern löper fint, testade att ändra den med, plockade bort kåpan och när man kopplar är det inget motstånd. Vi bytte ett drev till kicken också.
 
Vajern löper fint, testade att ändra den med, plockade bort kåpan och när man kopplar är det inget motstånd. Vi bytte ett drev till kicken också.

Glömt att sätta dit fjädrarna? :rolleyes:

Nu har jag aldrig klyvt en motor, så jag är inte hundra på allt jag säger, men på det mesta.

Har du satt dit tryckpinnen rätt? Har för mig att det ska sitta en liten kula där med, du har inte glömt den?

Testa att rycka själva kopplingsarmen (dit vajern går) upp och ner. Kan va att den inte sitter rätt.
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top