Yamaha Virago 535 går dåligt

FearCat

När du är olycklig skickar gud dig en hoj.
Gick med
2 May 2016
Ort
stockholm
Hoj
2023 Suzuki GSX 8S
tjena,
Min vinterprojekt som jag började skruva på nu i helgen har bestämt sig för att gå väldigt dåligt efter service och förgasarrengöring.
Bytte även stift men det borde väl inte orsaka problemet? Man tycker att den borde gå bättre efter en ordentlig rengöring av förgasaren. Är det någon som har tips på vad det kan vara?
går inte ens att komma upp i hastighet för att peta in 5ans växel.
 
Kolla membranen till trottlarna, hade lossnat på en av mina så gick i princip bara på en cylinder. Var bara att limma fast den igen om jag inte minns helt fel.

DSC_0287.JPG
 
Denna lösning kanske kan vara något, om du får igång den igen efter poleringen av fuggarna.
Hittade i en annan tråd och stal den.
35629308_10209262263393863_9883123475021824_n-580x660.jpg
 
Nu va jag nere och kollade membranen OCH limmade dit dem. Den går fortfarande lika. Kände att den främre cylindern var varmare än den bakre. Det känns som om det inte kommer tillräckligt med soppa.
 
Nu va jag nere och kollade membranen OCH limmade dit dem. Den går fortfarande lika. Kände att den främre cylindern var varmare än den bakre. Det känns som om det inte kommer tillräckligt med soppa.
Minns inte vad jag limmade med. Kolla också så att membranen är hela och inte läcker någonstans. Eller om det är någon vakuumslang som läcker.
 
Minns inte vad jag limmade med. Kolla också så att membranen är hela och inte läcker någonstans. Eller om det är någon vakuumslang som läcker.
Såg att ena membranen/vipp låg helt slapp. Fick spänna upp den på fjädern så hoppas det ska hjälpa.
 
Fick till skiten nu, ena nålen som membranen satt på var 1 grad böjd så membranen tog i förgasaren så det inte kom tillräckligt med soppa.. Nu så varvar den upp istället när motor gått varm.. SUCK
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top