Yamaha supermotard!!

SkorvKalle

2 hjul för mycket
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Malmö
Hoj
Fyrhjuling
En här från forumet och jag har en diskussion om Yamaha har en supermotard orginal eller om de är ombyggda till supermotard. han säger att Yamaha YZ426F är en Yamaha standard supermotard, alltså som Yamaha har tillverkat från fabrik. Det har dom väl inte?!?! det är motardfantaster som bygger om ENDUROhojen YZ426F till supermotard, inte sant?!? rätta mig om jag har fel (vilket jag inte tror :rolleyes: )
 
Jaja, din jäkul, men VARFÖR kör dom då en yamaha supermotard i bike?? och skriver en fet recention om den??
 
xplojt skrev:
Jaja, din jäkul, men VARFÖR kör dom då en yamaha supermotard i bike?? och skriver en fet recention om den??

Men hurru... ernie... läs recensionen så förstår du att den är ombyggd... dom testar även XR650... görs den som motard? NEJ!
 
Skorvis har såklart rätt.
Förutom att enduromodellen heter WR och crossen YZ.
 
Supermoto skrev:
Skorvis har såklart rätt.
Förutom att enduromodellen heter WR och crossen YZ.

ameeeen!! de visste jag, såg att jag hade skrivit fel nu, jag skrev ihopa ovan lite snabbt bara för att få fram några bevis för att jag hade rätt ;)
 
*/ ?>
Nyheter
Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Back
Top