Yamaha r1 bakdämpare

RymdKakan

Ny medlem
Gick med
29 Dec 2008
Ort
kungsbacka
Hoj
yamaha r1 samt fiddy
Hejsan.


Jag vill spänna bakdämparfjädern på min yamaha r1a 99, dock sitter det 2 stycken små stift eller hur man ska kalla det, som håller emot själva spänningsmodulen till fjädern. Hur gör jag för att få väck dessa och kunna spänna fjädern?

Mvh!
 
De stiften ska du inte ta lös. Det är de som fixerar ringen du justerar förspänningen med. Du har en haknyckel i verktygsväskan, den vrider du ringen med. Går lättare om bakhjulet är obelastat.
 
Jag får den inte att röra sig, dem stiften håller likson fast hela spänningsmodulen, jag har prövat att slå med hammare och stor skruvmejsel också men det händer inget, dock om jag flyttar bak stiften lite så rör den på sig lite.


Mvh
 
Tror på att sakerna har ärjat fast, va lika dan på min med, jag spände fast dämpan i skruvstädet o stor polegripp o smörja o vred fram o tilbaxs o tilslut kom den sakta, bara smörja mera o lirka o lirka o tillslut funka den som den skulle.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top