SthlmsKille82
Ny medlem
2004-modellen är så snygg att man börjar gråta nästan. 2006an (dom bilder jag sett) är riktigt skitful. Är det nån som har nån bild på sink 2006 års modell? Eller andra stora fina bilder på såna?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
xyx skrev:2128502MT03 är en ny modell för 2006, någon 2004-modell har aldrig funnits.
Tooby skrev:2128521Hej!
2004 är en prototyp. Det finns alltid regler för lysen och blinkers...
Allt går att modda det är bara en fråga om tid, pengar och/eller handlag. Vad gäller bilder går det att söka på sporthoj.comSthlmsKille82 skrev:2128559okej... det jag vill åt är den där baken från 2004 års prototyp... det går inte å modda 2006an så den ser ut så?
EDIT: http://www.bikez.com/bike/pictures.php?id=20393
så vill jag att den ska se ut (med viss modifikation av lyktor som sagts innan då...) verkar dock inte som 2006an ser ut så där. tycker den ser skit-trist ut. nån som har några stora bra bilder på 2006an?
Tooby skrev:2128635Allt går att modda det är bara en fråga om tid, pengar och/eller handlag. Vad gäller bilder går det att söka på sporthoj.comeller att använda google.com...
Min hoj...jag är väldigt nöjd med utseendet och tycker att de har kommit ganska nära prototypen(om du nu undrar):
http://sporthoj.com/forum/attachment.php?attachmentid=137437
http://images.google.se/images?q=mt...&percentage_served=*:100&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
Vet inte riktigt...men (lite ca: priser):SthlmsKille82 skrev:2128899vad tror du att det hade kostat å modda baken på den för att få den lik prototyphojjen, om man låter nån som kan det göra jobbet?
SthlmsKille82 skrev:2128961förresten tooby, kollade specs på hojjen... 1 cylindrig motor på 45hk med toppfart på 150? är den extremt trött?
SthlmsKille82 skrev:2128961förresten tooby, kollade specs på hojjen... 1 cylindrig motor på 45hk med toppfart på 150? är den extremt trött?
Tooby skrev:2128957Vet inte riktigt...men (lite ca: priser):
1. Baklampa: runt 500 kr
2. Hållare för lampa/skylt och blinkers: allt från 0 kr och uppåt så säg 500 kr (o kr bockad plåt; översta priset: någon CNC fräs aluminum bit)
3. Nya blinkers för ca: 500 kr
Så med en budget på ca: 1000-1500 kr så fixar du det. Det går säkert att komma undan riktigt billigt med lampa från något postorderföretag samt någon liten hemmabockad plåtbit, allt handlar om tycke och smak samt plånbok.
Lycka till.
SthlmsKille82 skrev:2129393Jag vill att den ska se ut så här:
http://s49.photobucket.com/albums/f289/SthlmsKille82/mt03.jpg
har ringat in det jag vill ha bort. som du märker kan jag INGENTING alls om MC. jag vill modda så att reggskylt, blinkers etc inte står ut bakom (sett från bildens synvinkel) till vänster om sadel/avgasrör. går det på nåt vänster å modda det så att det sitta i nivå med avgasrör/bakre sadel, och inte går neråt som på övre bilden... hoppas ni förstår hur jag menar![]()
dsundelin skrev:2129804Är det inte bara skruva bort och kolla lite hur det ser ut?![]()
Du ser ju ganska fort vart du kan montera blinkersna etc, de är ju bara testa. Så länge du inte gör nya hål, skär bort saker mm så går det ju återställa. De är nog svårt för folk att säga vad du ska göra eftersom bara du vet om det blir exakt som du vill så testa själv och fråga sedan om det är något som du funderar på under tiden. Så skruva bort skiten, kolla, fundera, lös problemet. Lycka till!![]()
SthlmsKille82 skrev:21305381. ingen aning om vart man FÅR sätta sakerna
2. har inte ens hojjen. å vill bara skaffa hojjen om detta problem går att lösa.
dsundelin skrev:21306342. Åk till en handlare och kolla lite hur det ser ut. Då får du ju en uppfattning ganska fort om det är möjligt. Sen vet jag inte men sitter de endast i om du kan tabort reghållaren och flytta blinkersna för att du vill ha den?![]()
Kolla in ducatinSthlmsKille82 skrev:2130701Jappför tar man bort det, så ser det ut som att man kapat av baken på den, precis som på en ducati monster typ, å det är så sjukt sexigt
med grejerna på ser det bara ut som en tråkig gubbhojj.
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |